Notowania

ceny prądu
09.10.2018 10:07

Ceny prądu dobiją polskie firmy. Dziś na posiedzeniu rządu ustawa ws. obligo giełdowego

Minister Jadwiga Emilewicz w programie „Money. To się liczy” uspokaja i zapewnia, że rząd w sprawie rosnących cen prądu nie pozostaje bierny.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Pawel Wisniewski/EAST NEWS)
Staramy się minimalizować ryzyko podwyżek - zapewnia minister Jadwiga Emilewicz.

Ceny prądu wystrzeliły. To zmartwienie przede wszystkim dla polskich przedsiębiorców, dla których wyższe rachunki mogą być gwoździem do trumny. - Staramy się minimalizować ryzyko podwyżek. Dziś pod obrady rządu trafia ustawa, która zwiększa tzw. obligo giełdowe - mówiła w programie "Money. To się liczy" Jadwiga Emilewicz, minister przedsiębiorczości i technologii.

Minister Jadwiga Emilewicz w programie „Money. To się liczy” uspokaja i zapewnia, że rząd w sprawie rosnących cen prądu nie pozostaje bierny.

- Nie zasypujemy gruszek w popiele – mówi minister. – Przypomnę tylko, gdzie są źródła tego problemu. Na początku roku koszty uprawnień do emisji to było 5 euro, dziś mamy już 26 euro. To oznacza pięciokrotny wzrost jednego z bardziej istotnych komponentów. To konsekwencje przyjęcia polityki klimatycznej, zatwierdzonej przez Komisję Europejską. Staramy się minimalizować ryzyko podwyżek. Dziś pod obrady rządu trafia ustawa, która zwiększa tzw. obligo giełdowe. W tej chwili 15 proc. energii trafia na giełdę, a reszta jest sprzedawana, najczęściej w kontraktach długoterminowych. Minister energii zdecydował się na radykalny krok. Po zmianach 100 proc. energii trafi na giełdę i to co istotne - ta ustawa rozwiązuje ważność kontraktów długoterminowych. Mamy świadomość, że ta ustawa nie wróci ceny do poziomu z początku tego roku, ale na pewno wprowadzi zdrowy, rynkowy balans - dodaje minister.

Jadwiga Emilewicz mówiła w programie także o pakiecie dla energochłonnych, który reguluje system poboru opłat dla największych konsumentów. Chodzi o 51 podmiotów w Polsce.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: ceny prądu, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-10-2018

thewindjak się kupuje węgiel z Donbasu i wspiera imperializm to będzie tylko gorzej

09-10-2018

xzvcxzcvxvcoczywiscie to wina unii europejskiej, Tuska w szczegolnosci, i nie ma nic wspolnego z uzywaniem drogiego wegla i blokowaniem uzycia zrodel … Czytaj całość

09-10-2018

ssss"Na początku roku koszty uprawnień do emisji to było 5 euro, dziś mamy już 26 euro. " To oczywiście tylko część prawdy, ta część bardziej wygodna dla … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (70)