Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Gospodarka Arabii Saudyjskiej. Zainwestują gigantyczne pieniądze w wodę

7
Podziel się:

Arabia Saudyjska zamierza zainwestować 50 miliardów euro w sektor odsalania wody morskiej.

Gospodarka Arabii Saudyjskiej. Zainwestują gigantyczne pieniądze w wodę
(AP/FOTOLINK)

Inwestycja zaplanowana jest na 5 najbliższych lat. Projekt przewiduje przewiduje przyciągnięcie kapitału prywatnego, między innymi poprzez prywatyzację państwowego potentata, firmy Saline Water Conversion Corporation (SWCC). Jest on wiodącym zakładem energetycznym i wodociągowym w regionie.

- Sektor wymaga olbrzymich nakładów kapitałowych - wyjaśnił zastępca ministra rozwoju Mansour al-Mushaiti.

Królestwo saudyjskie, największy światowy eksporter ropy, poszukuje sposobów na dywersyfikację swojej gospodarki. Jego przychody z tytułu eksportu spadły w ubiegłym roku o połowę. Powodem był radykalny spadek cen ropy naftowej na światowych rynkach.

Inwestycje w odsalanie wody pochodzącej z Zatoki Perskiej oraz Morza Czerwonego mają w zamierzeniu stanowić impuls dla wewnętrznego popytu. Jednocześnie mają dać gwarancję zaopatrzenia w surowiec na półwyspie najpotrzebniejszy - wodę.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
Pete
7 lat temu
Kadaffi też próbował.
Beilian
7 lat temu
Rolnictwo a kto tam na roli bedzie pracował saudowie to rasa panów pakistance i chindusi pozabierają im paszporty i bez ubezpieczenia a jak panu sie nie spodoba to i kilka miesięsy pesji niewypłaci istny raj .
heh
7 lat temu
Przy obecnej dynamice odkrywania 'nowych biznesów' tak za 20-30 lat Araby stwierdzą, że opłaca się również rolnictwo, bo o samej wodzie ciężko żyć...
Art
7 lat temu
No i super. Pisałem o tym wcześniej, powinni opracować metodę odsalania wody na skalę przemysłową. Bo to największe wyzwanie dzisiejszych czasów, brak wody pitnej i dla rolnictwa. Jest to główna przyczyna konfliktów w Afryce i na półwyspie arabskim.
amen
7 lat temu
Kraje OPEC nie mogą się dogadać w kwestii wydobycia stąd niska cena, I szybko się nie dogadają gdyż widać że świat jest w przed dzień rewolucji transportowej (samochody elektryczne) Zostało 10 może 15 lat , każdy z nich próbuje maksymalnie wydobyć i zebrać pieniądze na inne inwestycje. Oczywiście ropa zawsze będzie potrzebna bo robi się z niej wiele innych rzeczy tradycyjny transport też pozostanie ale zapotrzebowanie na pewno spadnie. Ciekawi mnie też jak np poradzi sobie Norwegia ze swoją rozdymaną sferą socjalno-urzędniczą czy uda się im utrzymać tak wysoki standard jak go sfinansują.