Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Ceny cukru spadną dopiero w czerwcu

0
Podziel się

Podwyżki cen w sklepach są wynikiem spekulacji na naszym rynku, twierdzi Marek Sawicki.

Ceny cukru spadną dopiero w czerwcu
(Money.pl/Tomasz Brankiewicz)
bDXTTcsB

Minister rolnictwa Marek Sawicki zapewnił że Polska produkuje wystarczającą ilość cukru na potrzeby krajowe. Zaapelował do słuchaczy, by nie robili niepotrzebnych zapasów.

Gość Sygnałów Dnia powiedział, że podwyżki cen w sklepach są wynikiem spekulacji na naszym rynku. Dodał, że zwrócił się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, by zbadał tę sprawę.

- _ Chcę także uspokoić konsumentów, bo w sąsiednich Niemczech takich spekulacji na cukrze nie ma. Wiec wystosowałem pismo do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, żeby sprawdzili, co dzieje się z cukrem w Polsce. Chcę zaapelować do konsumentów żeby nie robili zapasów, bo w czerwcu cukier będzie zdecydowanie tańszy _- powiedział Sawicki.

bDXTTcsD

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA SAWICKIEGO:

(Źródło: IAR)

Według Marka Sawickiego na początku lata - prawdopodobnie w czerwcu - ceny cukru i innych produktów żywnościowych powinny spaść. Według danych rządu kapitał spekulacyjny, zainwestowany w Polsce, zaczyna się pomału wycofywać.

bDXTTcsJ

- _ Zmienia się nieco sytuacja na rynkach żywnościowych świata, bo mieliśmy znaczący wzrost cen pszenicy, mleka w proszku, wszystko to było spowodowane przesunięciem kapitału spekulacyjnego z rynków nieruchomości, surowców mineralnych, energetycznych. Od trzech tygodni obserwujemy trendy spadkowe jesli chodzi o ceny pszenicy. Widać wyraźnie, że te kapitały spekulacyjne powoli wycofują się z rynków _ - mówi minister rolnictwa.

POSŁUCHAJ WYPOWIEDZI MARKA SAWICKIEGO:

(Źródło: IAR)

Gość Polskiego Radia podkreślił, że wspólna polityka rolna Unii Europejskiej jest od lat zdecydowanie konserwatywna i prowadzi do ograniczania potrzebnych upraw. Nie sprzyja to konkurencji na rynkach światowych i powoduje, że ceny żywności w krajach Wspólnoty rosną.

bDXTTcsK

Minister zaapelował też do rolników, by organizowali się w celu pominięcia długiego łańcucha pośredników, znacząco podwyższającego cenę produktów. Przypomniał, że od wejścia do Unii Europejskiej polski rząd nie może regulować tych cen.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/46/t128814.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/sawicki;nie;liczmy;na;tansza;zywnosc,191,0,752063.html) Sawicki: Nie liczmy na tańszą żywność Minister rolnictwa uważa, że powodzie odbiją się na tegorocznych plonach.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/124/t127612.jpg ) ] (http://www.money.pl/archiwum/mikrofon/artykul/filar;zywnosc;drozeje;bo;azjaci;jedza;wiecej;i;lepiej,140,0,789900.html) Filar: Żywność drożeje, bo Azjaci jedzą więcej i lepiej Rosnące ceny mogą wymusić na Unii liberalizację rynku rolnego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/165/t100773.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rzad;nie;ma;wplywu;na;podwyzki;cen,84,0,773204.html) "Rząd nie ma wpływu na podwyżki cen" Wicepremier Pawlak przekonuje, że ceny żywności rosną przez ceny energii.
bDXTTcte
KOMENTARZE
(0)