Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny gruntów rolnych idą w górę. Gdzie najdrożej?

0
Podziel się:

W ciągu roku hektar gruntu rolnego podrożał o około 7 procent.

Ceny gruntów rolnych idą w górę. Gdzie najdrożej?
(AndreasReh/iStockphoto)
bESQuvOZ

Średnia cena ziemi w III kwartale tego roku wyniosła prawie 22 tys. zł i była wyższa o ok. 650 zł od uzyskanej w II kwartale - podaje Agencja Nieruchomości Rolnych. Najdroższe grunty były na Śląsku. W ciągu roku hektar gruntu rolnego podrożał o około 7 procent.

W trzecim kwartale br. zawarto 2,8 tys. umów kupna-sprzedaży ziemi, większość transakcji dotyczyła działek do 10 hektarów. Średnia powierzchnia sprzedanych w tym czasie nieruchomości przypadająca na jedną umowę wyniosła 9,9 ha. Łącznie ANR sprzedała 28 tys. hektarów - poinformowała rzeczniczka Agencji Grażyna Kapelko.

Najwyższe ceny za hektar uzyskano w województwach: śląskim (45,9 tys. zł), łódzkim (32,1 tys. zł) i dolnośląskim (30,4 tys.), a najniższe w województwach: małopolskim (10,3 tys. zł), lubelskim (13,2 zł) oraz podlaskim (14,5 tys. zł).

bESQuvPb

Najwyższy wzrost cen w III kwartale br. w odniesieniu do poprzedniego kwartału oraz do III kwartału roku ubiegłego nastąpił w województwie śląskim. Najwyższe średnie ceny uzyskiwano przy sprzedaży nieruchomości o wielkości od 100 do 300 ha - 23,8 tys. zł za 1 ha oraz do 1 ha - 23,6 tys. zł za 1 ha; najtańsze były działki o powierzchni od 1 do 10 ha - 19,2 tys. zł za 1 ha.

W trzecim kwartale br. Agencja sprzedała ponad 3 tys. hektarów (13 proc.) więcej niż w analogicznym okresie w 2012 r. Najwięcej państwowej ziemi sprzedały w tym okresie oddziały ANR w: Olsztynie (wraz z filią w Suwałkach) - ponad 4,5 tys. ha, Szczecinie (łącznie z filią w Koszalinie) - prawie 4,4 tys. ha, w Poznaniu (wraz z filią w Pile) i we Wrocławiu - po ok. 3,3 tys. ha. W pierwszych dziewięciu miesiącach 2013 roku do rolników trafiło ponad 83 tys. ha państwowej ziemi.

Czytaj więcej w Money.pl

bESQuvPC
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)