Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny paliw na stacjach w górę? Po ataku na Syrię wszystko jest możliwe

0
Podziel się:

Interwencja w Syrii może doprowadzić do kilkuprocentowego wzrostu cen ropy naftowej na świecie. Przełoży się to na kilkugroszowe podwyżki cen na stacjach benzynowych - uważają analitycy.

Ceny paliw na stacjach w górę? Po ataku na Syrię wszystko jest możliwe
(Dob's Farm - Fotolia.com)

Interwencja w Syrii może doprowadzić do kilkuprocentowego wzrostu cen ropy naftowej na świecie. Przełoży się to na kilkugroszowe podwyżki cen na stacjach benzynowych - uważają analitycy. Syria nie jest znaczącym producentem ropy, ale rynki obawiają się eskalacji konfliktu.

Pomimo że Damaszek nie jest znaczącym producentem czarnego złota, w regionie przebiegają ważne trasy dostaw bliskowschodniej ropy do Europy. Obawy o eskalację konfliktu doprowadziły w środę rano do wzrostu cen europejskiej ropy Brent do ponad 117 dolarów za baryłkę. Rano drożała również baryłka ropy amerykańskiej West Texas Intermediate na giełdzie paliw NYMEX w Nowym Jorku, przekraczając cenę 112 dolarów za baryłkę, najwyższy poziom od maja 2011 r. Po południu ceny ustabilizowały się; Brent osiągała ok. godz. 15 cenę 116 dolarów za baryłkę, a WTI 110 dolarów.

Zdaniem analityka rynku paliw portalu e-petrol.pl Jakuba Boguckiego, jeśli dojdzie do interwencji w Syrii, ze względu na geograficzną bliskość, większą wrażliwość może wykazywać notowanie ropy Brent. Jejceny bardzo szybko osiągną poziom 120 - 125 dolarów za baryłkę.

_ - W takiej sytuacji moglibyśmy być świadkami wzrostu cen paliw w Polsce na stacjach benzynowych o ok. 10 groszy. Choć Polska nie korzysta bezpośrednio z ropy bliskowschodniej, to jednak cena na stacjach benzynowych w jednej części świata jest wypadkową wydarzeń na różnych rynkach. Przypomnijmy sobie, że w czasie konfliktu w Libii, po tym gdy ograniczony został eksport ropy z tego arabskiego kraju i wzrosła jej cena w Londynie, w Polsce też wzrosły ceny benzyny _ - powiedział Bogucki.

Podkreślił przy tym, że co prawda Syria nie jest znaczącym producentem ropy naftowej, natomiast w regionie znajdują się kraje, które takimi są. W opinii ekspertki BM Reflex Urszuli Cieślak, w przypadku interwencji w Syrii, cena ropy Brent może wzrosnąć do 120 dolarów za baryłkę.

_ - Pytanie, kiedy ta interwencja nastąpi i jak długo będzie trwała. Oczywiście pierwszą reakcją na jej możliwość jest gwałtowny wzrost cen na rynku ropy. Problem jest jednak na tyle złożony, że nie same wydarzenia w Syrii będą wpływały na to, jak będzie wyglądał rynek ropy, lecz to, co się będzie działo w regionie. Znaczenie samej Syrii, kraju na który nałożono embargo na ropę, jest dla rynku niewielkie _ - mówi.

Jej zdaniem interwencja szybko przełoży się na wzrost cen na stacjach benzynowych, ale jeśli sytuacja na Bliskim Wschodzie się ustabilizuje, ceny szybko wrócą do poprzednich poziomów. _ Brent jest dla Europy benchmarkiem. Jeśli rośnie jej cena, to rośnie również cena ropy rosyjskiej _ - wyjaśniła.

Zdaniem dyrektora zarządzającego firmy doradczej IDEAglobal Mike Gallaghera, rynek czuje, że atak na Syrię jest bardzo prawdopodobny, ale to, czego obawia się, to środki odwetowe. _ Konflikt może rozlać się szerzej w regionie, co łatwo może podwyższyć ceny tropy, przynajmniej tymczasowo, do 120 dolarów, a nawet 125 dolarów za baryłkę _ - powiedział w środę cytowany przez Agencję Reutera.

Średnia produkcja ropy w Syrii w latach 2008-2010 była na poziomie 400 tys. baryłek dziennie, ale od czasu rozpoczęcia konfliktu znacznie spadła. Według ostatnich danych US Energy Information Administration, w październiku 2012 r. wyniosła 153 tys. baryłek dziennie, o 60 proc. mniej, niż w marcu 2011 r., kiedy rozpoczynał się konflikt w tym kraju. Syryjskie pola naftowe nie doznały uszkodzeń w wyniku walk czy sabotaży, ale ograniczone możliwości eksportu surowca, a także ograniczone moce przerobowe rafinerii zadecydowały o ograniczeniu wydobycia.

Większość syryjskich pól naftowych zlokalizowana jest we wschodniej części kraju, przy granicy z Irakiem, a także w centrum, w okolicach miasta Homs. Według raportów, w ich okolicach został rozmieszczono specjalne jednostki wojskowe, które mają chronić instalacje wydobywcze przed zniszczeniem.

Czytaj więcej w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/36/m96548.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;benzyny;bezolowiowej;pkn;orlen;oglasza;zmiany,117,0,1367669.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) PKN Orlen zmienia ceny benzyny bezołowiowej W tym roku to 80. obniżka cen benzyny w płockim koncernie. W tym czasie paliwo to drożało tam 87 razy.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/39/m139559.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/ceny;paliwa;w;gore;grupa;lotos;wprowadza;zmiany,138,0,1364874.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Zmiany cen benzyny bezołowiowej Termin zmian cen na stacjach paliw jest niezależną decyzją ich właścicieli.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/51/m276019.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/nawet;szesc;zlotych;za;litr;benzyny;-;to;tylko;jeden;ze;skutkow;przewrotu;w;egipcie,106,0,1340010.html#utm_source=money.pl&utm_medium=referral&utm_term=redakcja&utm_campaign=box-podobne) Sześć złotych za litr benzyny. To nie wszystko Money.pl sprawdził, jak napięta sytuacja w Egipcie wpłynie na nasze kieszenie.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)