Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Ceny paliwa na Białorusi w górę o 30 proc.

0
Podziel się:

Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim podniósł ceny na benzynę i olej napędowy.

Ceny paliwa na Białorusi w górę o 30 proc.
(ianmunroe/CC/Flickr)

Białoruski państwowy koncern paliwowy Biełnieftiechim podniósł od 7 czerwca średnio o 30 proc. ceny na benzynę i olej napędowy - poinformowały białoruskie media.

Cena oleju napędowego będzie wynosiła 5100 rubli w przeliczeniu 2,76 zł, wzrost o 30,8 proc., tyle samo benzyny A92, benzyny A95 - 5800 rubli, a benzyny A80 - 4950 rubli.

Decyzję o podniesieniu cen podjęto _ w celu ochrony rynku wewnętrznego przed nielegalnym wywozem produktów naftowych, zmniejszenia rozbieżności cen na paliwo samochodowe na Białorusi i w sąsiednich państwach oraz zapewnienia efektywności prac zakładów przetwarzania ropy naftowej _ - napisano w komunikacie koncernu.

Przedstawiciel jednej z rafinerii białoruskich powiedział portalowi AFN, że rozbieżność cen na Białorusi i w sąsiednich krajach stwarza napięcie na rynku wewnętrznym tego kraju, a zwłaszcza w rejonach przygranicznych. _ Jeśli taka sytuacja potrwa jeszcze jakiś czas, doprowadzi to do ostrego deficytu produkcji w kraju _ - powiedział.

Jest to już czwarta podwyżka paliwa na Białorusi w tym roku i druga w ciągu ostatnich 2 tygodni. Ostatni raz ceny podniesiono 24 maja - o 20 proc., a wcześniej 3 marca o 5 proc. i 31 marca o 10 proc.

Jak pisze portal _ Biełorusskije Nowosti _, ostatnie dwie podwyżki były spowodowane dewaluacją rubla białoruskiego.

Białoruski Bank Narodowy od 24 maja obniżył o 56,3 procent kurs krajowego rubla wobec dolara - do 4930 rubli za 1 USD.

Na stacjach benzynowych wprowadzono faktyczne racjonowanie paliwa. Koncern Biełorusnieft, na który przypada 75 proc. sprzedaży detalicznej, ogłosił 3 czerwca, że ogranicza tankowanie za ruble białoruskie w gotówce do 25 litrów dla samochodu osobowego i 100 litrów dla ciężarówek.

Zdaniem ekonomisty Leanida Złotnikoua, majowe zdewaluowanie rubla białoruskiego nie poprawiło sytuacji w gospodarce, gdyż oficjalny kurs dewiz jest niższy niż rynkowy. O ile do tej pory był to problem obywateli, obecnie stał się też poważnym problemem eksporterów, ponieważ są zmuszeni 30 proc. dewiz sprzedawać po oficjalnym kursie - tłumaczy Złotnikou.

Jak podaje radio Swaboda, na czarnym rynku dolar kosztuje od 6000 do 7500 rubli białoruskich.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/lukaszenka;byla;dewaluacja;ale;to;nic,222,0,838622.html) Łukaszenka: Była dewaluacja, ale to nic Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka zapewnił, że jego kraj wywinie się z kryzysu walutowego.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/80/t93776.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/panika;na;bialorusi;maka;cukier;sol;,102,0,833126.html) Panika na Białorusi: Mąka, cukier, sól... Niezależne białoruskie media informują o wykupowaniu towarów w sklepach. Jest to związane z niepewną sytuacja finansową kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/87/t73815.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/krach;na;bialorusi;rubel;runal;o;30;proc;,204,0,827852.html) Krach na Białorusi. Rubel runął o 30 proc. Białoruski bank centralny uwolnił kursy walut w białoruskich bankach komercyjnych i kantorach.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)