Notowania

ceny owoców i warzyw
12.12.2013 08:03

Ceny żywności na święta

Ceny egzotycznych owoców zbliżone są do ubiegłorocznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(eliandric/iStockphoto)

Na rynku hurtowym w Broniszach k. Warszawy nie brakuje przed świętami owoców, warzyw i grzybów. Tańsze niż rok temu są cytrusy i suszone prawdziwki; nieco więcej kosztują warzywa, m.in. kiszona kapusta. Handlowcy w przyszłym tygodniu spodziewają się wzmożonych zakupów.

Ceny egzotycznych owoców zbliżone są do ubiegłorocznych. Opakowanie szarona (14 sztuk) sprzedawane jest w hurcie w cenie 40 zł. Owoce te pochodzą z Hiszpanii, ale są także sprowadzane z Turcji i Izraela. Nashi, które mają smak gruszki i jabłka, pochodzą z Chin - za opakowanie 20 sztuk odbiorcy płacą 15 zł. Grenadilla (podobna do marakui) sprowadzana z Paragwaju kosztuje 120 zł za opakowanie 18 sztuk.

Znacznie tańsze niż rok temu są suszone śliwki. W hurcie trzeba za nie zapłacić ok. 8 zł za kilogram, rok temu były o 3 zł droższe.

Droższe są natomiast suszone i świeże jabłka. Cena hurtowa jabłek świeżych waha się pomiędzy 1,33 a 1,86 zł za kilogram. W ubiegłym roku jabłka maksymalnie kosztowały 1,33 zł/kg. Jabłka suszone oferowane są w cenie 8-10 zł/kg, a rodzynki od 7,5 do 8,5 zł za kilogram.

Duża jest podaż suszonych grzybów. Kilogram borowików białych (kapelusze) kosztuje 580 zł. O połowę taniej sprzedawane są prawdziwki suszone z ogonkiem 220-270 zł/kg.

Dużo jest polskiej świeżej żurawiny w cenie 12-15 zł za kilogram. Na rynku można też kupić olej rzepakowy oraz olej lniany, kapustę kwaszoną (3-3,5 zł/kg), która jest o 60 proc. droższa niż rok temu. Oferowane są ogórki kwaszone w cenie 3-5 zł za kilogram.

Dużo jest krajowych warzyw, ich ceny są stabilne. Cebula, ziemniaki, kapusta biała kosztują drożej niż w ubiegłym roku. W ostatnim tygodniu znacząco podrożały warzywa z importu.

Czytaj więcej w Money.pl
Polska żywność smakuje lepiej niż czeska Wynika z ankiety opublikowanej przez czeski portal internetowy "idnes.cz"
Długa zima oznacza drożejącą żywność? Eksperci przewidują, że zyski producentów i przetwórców mogą być mniejsze.
Tagi: ceny owoców i warzyw, żywność, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz