Notowania

ceny żywności
07.01.2011 09:44

Ceny żywności pod lupą potęg G20

Eksperci obawiają się, że może to być przyczyna kryzysu i niepokojów społecznych.

Podziel się
Dodaj komentarz
(craftvision/iStockphoto)

_ - Grupa G20 będzie debatować o możliwych działaniach w związku z rosnącymi cenami żywności na świecie, w tym o regulowaniu instrumentów pochodnych związanych z rynkiem towarowym - _oświadczył przedstawiciel Korei Południowej.

Południowokoreański negocjator Ri Czang Jong, którego kraj gościł w listopadzie przywódców najbardziej rozwiniętych państw świata, powiedział, że grupy robocze prowadzą rozmowy na temat poprawy współpracy przy rozwiązywaniu kwestii dotyczących bezpieczeństwa żywnościowego przed zaplanowanym na ten rok szczytem G20 w Paryżu.

_ - Proponowane tematy dotychczas dotyczyły kwestii poprawy przejrzystości w handlu instrumentami pochodnymi związanymi z żywnością i energią, wykorzystania żywności jako biopaliwa i współpracy w kwestii restrykcji handlowych przyjętych przez niektóre kraje _ - powiedział Ri.

Czy drożejąca żywność może wywołać światowy kryzys (CNN. ang.):

[ ( http://static1.money.pl/i/h/242/t115442.jpg ) ] (http://manager.money.pl/news/artykul/fair;trade;nie;pomaga;biednym;miazdzacy;raport,204,0,704716.html) Fair Trade nie pomaga biednym. Miażdżący raport

_ - Przewodnicząca obecnie G20 Francja podkreśla kwestię bezpieczeństwa żywnościowego. Jako były przewodniczący chcemy odnieść się do kwestii zmienności cen _ - dodał.

Rekordowo wysokie ceny żywności zajmują coraz ważniejsze miejsce w agendzie politycznej wielu krajów. Rządzący obawiają się, że może to doprowadzić do wzrostu inflacji i protekcjonizmu oraz niepokojów społecznych i zmniejszenia popytu na rynkach kluczowych państw rozwijających się.

W środę Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) poinformowała, że w grudniu ceny żywności osiągnęły najwyższy poziom od 2008 roku, kiedy ich wzrost doprowadził do zamieszek w krajach takich jak Egipt, Kamerun czy Haiti.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/239/t113391.jpg ) ] (http://www.money.pl/podatki/wiadomosci/artykul/rzad;zapewnia;vat;na;podstawowa;zywnosc;bez;zmian,123,0,727419.html) Rząd zapewnia: VAT na podstawową żywność bez zmian Tak obiecuje wiceminister finansów Hanna Majszczyk.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/213/t89813.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/drozyzna;przeraza;chinczykow;zhang;dominuje,160,0,714400.html) Drożyzna przeraża Chińczyków. Zhang dominuje Wiele produktów w ciągu miesiąca zdrożało o 10-30 proc.
Tagi: ceny żywności, żywność, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz