Notowania

certyfikaty
31.12.2014 11:53

Certyfikaty "Chronimy dzieci" w całej Polsce

Chodzi o program Fundacji Dzieci Niczyje certyfikujący placówki oświatowe, które chronią dzieci przed krzywdzeniem.

Podziel się
Dodaj komentarz
(loooby/iStockphoto)

Od nowego roku, dzięki współpracy z MEN, program Fundacji Dzieci Niczyje certyfikujący placówki oświatowe, które chronią dzieci przed krzywdzeniem, będzie miał wymiar ogólnopolski. Dotychczas certyfikat _ Chronimy Dzieci _ uzyskało 110 placówek w Warszawie.

Program certyfikowania placówek, które opracowały i realizują politykę ochrony dzieci, prowadzony jest w Warszawie od ponad trzech lat. Teraz, dzięki wsparciu finansowemu MEN będzie realizowany w całym kraju.

_ - Nie jesteśmy utopistami. Nie wierzę w szkołę bez przemocy, tak samo jak nie wierzę w świat bez przemocy, bo na świecie żyją ludzie, często są ułomni, niektórzy z zaburzeniami psychicznymi. Przemoc będzie zawsze. Nam chodzi o to, by ją minimalizować w każdym wymiarze. Im więcej profilaktyki i edukacji tym większe szanse, że dziecko uniknie zagrożeń _ - powiedziała prezeska Fundacji Dzieci Niczyje Monika Sajkowska. _ Obniżanie zagrożeń i podnoszenie poziomu reakcji - to jest naszym celem _ - dodała.

Docelowo do programu ma przystąpić 5 tys. placówek oświatowych. Przeszkolonych ma zostać kilkanaście tysięcy osób, a blisko 80 osób przygotowanych będzie do pełnienia funkcji koordynatorów lokalnych i prowadzenia szkoleń w zakresie przeciwdziałania krzywdzeniu dzieci w placówkach edukacyjnych. Program ogólnopolski ma być prowadzony do końca 2016 r.

W Warszawie do programu przystąpiło w ciągu trzech lat 200 placówek; 110 otrzymało certyfikat _ Chronimy dzieci _ - to dyplom i informacja, że w tym miejscu personel wie, jak zapobiegać krzywdzeniu i jak reagować, gdy jest jego podejrzenie. _ Program to ułatwia - jeśli wiem, na co zareagować i jak reagować, to prawdopodobieństwo tego, że zareaguję, rośnie _ - wyjaśniła Sajkowska.

W szkołach, przedszkolach i żłobkach, które chcą chronić dzieci, każda osoba z personelu wie, kto jest _ skrzynką kontaktową _, gdy zachodzi podejrzenie krzywdzenia dziecka. Jednak, żeby tak się działo, wszyscy pracownicy muszą wiedzieć, jakie są symptomy krzywdzenia. Dlatego potrzebne są szkolenia. Z kolei dzieci mają zajęcia o przemocy i jej przeciwdziałaniu, w gablotach na korytarzach wiszą informacje, gdzie szukać pomocy, jest np. numer telefonu zaufania dla dzieci i młodzieży.

Szyld _ Chronimy dzieci _ na drzwiach placówki jest komunikatem dla rodziców: tu na przemoc się reaguje. _ Rodzice są elementem kontrolnym programu - jeśli szkoła chwali się, że realizuje edukację pozwalającą unikać zagrożeń, a oni wiedzą, że ich dziecko takich informacji nie dostało, mogą kwestionować uzyskanie certyfikatu _ - wyjaśniła Sajkowska.

Do tej pory tylko raz certyfikat został odebrany; dotyczyło to przedszkola, w którym rodzice skarżyli się na niewłaściwe traktowanie dzieci, a dyrekcja nie podjęła interwencji, mimo że uzyskała o tym informacje.

Ponieważ przystąpienie do programu nie jest obligatoryjne, fundacja liczy, że dane, które placówki podają w sprawozdaniach, są prawdziwe. Ale sprawdzają to także kontrolerzy FDN - komisja przyznająca certyfikat wysyła swoich pracowników dla placówki i sprawdza - na ile to możliwe - czy spełnia ona standardy, np. czy w szkole jest udostępniona informacja o telefonie zaufania.

Po nowym roku program uzyska rangę ogólnopolską. W styczniu ma ruszyć portal _ Chronimy dzieci _ - tam będą mogły rejestrować się placówki, które chcą przystąpić do programu, tam będą mogły też poddać się autoocenie - dowiedzą się, ile standardów już spełniają, co jeszcze muszą poprawić lub wprowadzić. _ Dostaną od nas plan działania, jak to osiągnąć _ - zapowiedziała Sajkowska.

Jak dodała, bardzo ważnym wymogiem jest informacja o niekaralności pracowników. Kadra pedagogiczna zawsze musi być sprawdzana w centralnym rejestrze skazanych, ale inni pracownicy już nie. Szkoła czy przedszkole, które chcą mieć certyfikat, muszą sprawdzić również ich.

Po rozszerzeniu programu na całą Polskę trudniej będzie kontrolować przyłączające się do niego placówki, ponieważ FDN ma siedzibę Warszawie. Dlatego - jak wyjaśniła Sajkowska - plan jest taki, by do zgłoszenia były dołączane rekomendacje rady rodziców i lokalnych władz samorządowych albo kuratoryjnych. Fundacja chciałaby zbudować sieć lokalnych koordynatorów programu w oparciu o miejscowe organizacje pozarządowe, czy ośrodki doskonalenia nauczycieli. Inauguracja programu odbędzie się w styczniu w siedzibie MEN.

Czytaj więcej w Money.pl
Kuratorium oświaty zebrało dane. Spada liczba... Niecałe cztery tysiące uczniów i przedszkolaków uczy się w tym roku szkolnym w podlaskich placówkach oświatowych języków: białoruskiego, litewskiego i ukraińskiego.
Rząd ułatwi życie studentom. 10 mln zł na... Resorty nauki i pracy przygotowały założenia programu _ Maluch na uczelni _. Refundowane będzie 80 proc. kosztów utworzenia żłobków lub miejsc dziennej opieki, a także 80 proc. kosztów ich utrzymania.
Niebezpieczne chińskie zabawki zatrzymane Ftalany wykryto w zawieszkach, będących częścią zestawów do wyplatania bransoletek; zatrzymano 300 zestawów. W badanych próbkach zawartość ftalanów aż 120 razy przekroczyła dopuszczalną normę.
Pokazują swoje dzieci na blogach. Próżne? Marlena zaczęła pisać o dzieciach, żeby nie oszaleć w domu, Katarzyna fotografuje bliźniaki w strojach z najwyższej półki, a Paulina stawia na łapanie chwil.
Tagi: certyfikaty, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, prawo, gospodarka polska, wiadmości
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz