Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chcą zaoszczędzić na budżecie Kancelarii Senatu. Jak?

0
Podziel się

Budżet na 2013 rok oszacowano na 97 mln 395 tys. zł.

Chcą zaoszczędzić na budżecie Kancelarii Senatu. Jak?
(PAP/Paweł Supernak)
bEpEPrjF

O ponad 3 proc. zmniejszy się budżet Kancelarii Senatu na 2014 rok w porównaniu z rokiem poprzednim - wynika ze wstępnego projektu budżetu kancelarii na przyszły rok. Oszczędności ma przynieść między innymi wdrożenie elektronicznego obiegu dokumentów.

Wstępny projekt budżetu Kancelarii Senatu pozytywnie zaopiniowała Komisja Regulaminowa i Spraw Senatorskich. Projekt musi jeszcze zostać zaopiniowany przez Prezydium Senatu; nastąpi to w ciągu najbliższych dni.

Szefowa Kancelarii Senatu Ewa Polkowska poinformowała podczas posiedzenia komisji, że przyszłoroczny budżet - wskutek obowiązującego podziału zadań i ustaleń z Ministerstwem Finansów - zmniejszy się o 3,2 proc., a wliczając planowaną inflację - o 5,6 proc. Budżet Kancelarii na 2013 r. oszacowano na 97 mln 395 tys. zł.

bEpEPrjH

W przyszłym roku - zaznaczyła Polkowska - niezmiennie od 8 lat nie wzrosną wynagrodzenia senatorów i 283 pracowników kancelarii zatrudnionych w ramach umowy o pracę.

Podstawowa pensja senatora, tak jak i posła, to 9892 zł 30 gr brutto. Wysokość uposażenia oblicza się na podstawie wynagrodzenia podsekretarza stanu (zgodnie z ustawą z 9 maja 1996 roku). Ta kwota przysługuje jednak tylko parlamentarzystom zawodowym, czyli takim, którzy zdecydowali się na czas trwania kadencji przejść na urlop w dotychczasowym miejscu pracy.

Każdemu parlamentarzyście przysługuje też dieta w wysokości 25 proc. uposażenia, czyli blisko 2 tys. 600 zł. Jest to kwota częściowo zwolniona od podatku. Senatorom należą się też dodatki za pełnioną funkcję.

Podczas posiedzenia komisji Polkowska podkreśliła, że Kancelaria nie planuje na przyszły rok samodzielnie większych inwestycji; zamierza w 2014 roku wzbogacić bezpośredni przekaz obrad Senatu o obraz języka migowego, tak by _ dołączyć do grona bezpośrednio korzystających osoby niesłyszące _. Zdaniem Polkowskiej zrealizowanie tego zadania nie pociągnie za sobą dużych wydatków finansowych, tylko _ duży wysiłek organizacyjny _.

bEpEPrjN

Kancelaria chce też - mówiła - zakupić urządzenia do budowania systemu rejestracji nagrań z posiedzeń, by stale je przechowywać i mieć możliwość szybkiego i łatwego udostępniania ich zainteresowanym.

Przedsięwzięciem, które Kancelaria Senatu zamierza realizować wspólnie z Kancelarią Sejmu, jest budowa zintegrowanego systemu podniesienia bezpieczeństwa na terenie obu izb. Polkowska podkreśliła, że zadanie to będzie realizowane w ciągu najbliższych lat.

Senat zaoszczędzi w 2014 r. część środków w związku z zastąpieniem papierowego obiegu dokumentów elektronicznym.

Zmniejszą się także - w związku z przejęciem przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych środków przeznaczonych na Polonię - wydatki Senatu na ten cel. Polkowska podkreśliła, że mimo to planowane są - choć w o wiele mniejszym zakresie niż dotąd - spotkania środowiskowe i konferencje ze środowiskami polonijnymi.

bEpEPrjO
Czytaj więcej w Money.pl
Polski festiwal w USA nie dostanie pieniędzy MSZ nie przyznało dotacji na organizację 25. Festiwalu Filmu Polskiego - alarmowali w Senacie jego organizatorzy.
Trzy poprawki do noweli o sprawach dotyczących nieletnich Senatorowie z komisji praw człowieka, praworządności i petycji jednogłośnie zaproponowali wykreślenie z noweli warunku uznawania przez prezesa sądu potrzeby przydzielenia obrońcy z urzędu.
bEpEPrki
wiadomości
wiadmomości
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)