Notowania

irak
12.11.2008 06:41

Chińczycy wydobędą ropę za 3 mld dolarów

Irak i Chiny podpisały kontrakt ws. eksploatacji irackiego złoża ropy naftowej al-Adhab.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA)

Irak i Chiny podpisały kontrakt ws. eksploatacji irackiego złoża ropy naftowej al-Adhab - podano w środę w Pekinie.

Kontrakt wstępnie ocenia się na trzy miliardy dolarów.

Umowa zakłada eksploatację przez 23 lata przez chińskie koncerny naftowe - China National Petroleum Corp (CNPC) i Zhenhua Oil - ważnego złoża ropy, położonego na terenie prowincji Wasit, ok. 180 km na południowy wschód od Bagdadu.

W ciągu pierwszych trzech lat wydobycie ma tu sięgać 25 tys. baryłek ropy dziennie a w ciągu sześciu lat - docelowo 115 tys. baryłek dziennie.

Zawarty kontrakt stanowi odnowienie umowy, podpisanej przez ówczesne władze irackie i koncern CNPC jeszcze w 1997 r. Jego realizacja nie doszła jednak do skutku ze względu najpierw na sankcje gospodarcze nałożone na reżim Saddama Husajna a następnie - interwencję USA w Iraku.

* **ZOBACZ TAKŻE:**
* [ Tusk szuka budowlańców w Chinach ]( http://news.money.pl/artykul/tusk;szuka;budowlancow;w;chinach,190,0,379070.html )
* [ Made in China się nie sprzedaje ]( http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/made;in;china;sie;nie;sprzedaje,203,0,378827.html )
* [ Pekin nie pomoże. Pieniędzy dla USA nie będzie ]( http://news.money.pl/artykul/pekin;nie;pomoze;pieniedzy;dla;usa;nie;bedzie,65,0,375617.html )
* [ Wiadomości z kraju i ze świata na Twojej stronie internetowej ]( http://www.money.pl/webmaster/do_pobrania/artykuly/ )

Chiny - pisze komentator agencji AFP - są pierwszym krajem, który podpisał tego rodzaju długofalowy kontrakt z Irakiem po upadku Saddama Husajna.

Irak znajduje się na trzecim miejscu - po Arabii Saudyjskiej i Iranie - światowej listy największych naftowych potentatów.

Tagi: irak, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka polska, pap
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz