Notowania

chińskie inwestycje
17.08.2012 11:38

Chińskie inwestycje zagraniczne poszybowały w górę. Aż o 50 procent

Chiński kapitał inwestował głównie w usługi biznesowe, górnictwo, handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł przetwórczy.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tietew/CC BY-SA 3.0/Wikimedia)

Chińskie inwestycje zagraniczne wzrosły o ok. 53 proc. od stycznia do lipca tego roku w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego, łączna ich wartość wyniosła 42,22 mld dol. - podało w raporcie Ministerstwo Handlu Chin.

Przedsiębiorstwa chińskie zainwestowały w tym czasie w 2407 projektów w 117 państwach.

W ujęciu branżowym chiński kapitał inwestował głównie w: usługi biznesowe, górnictwo, handel hurtowy i detaliczny oraz przemysł przetwórczy. Najwięcej wydano (56,8 proc.) na inwestycje w usługi biznesowe.

Rzecznik chińskiego Ministerstwa Handlu Shen Danyang powiedział, że rząd chiński zainteresowany jest rozwojem inwestycji zagranicznych i wspiera przedsiębiorstwa, które przenoszą działalność na rynek globalny.

Chińskie firmy w Ameryce Południowej inwestują głównie w przemysł wydobywczy. W Ekwadorze i Wenezueli największe środki przeznaczono na inwestycje związane z eksploatacją ropy naftowej. Ostatnio dużym zainteresowaniem Chińczyków cieszą się kopalnie rudy żelaza w Brazylii i Argentynie. W Chile i Peru inwestują w wydobycie miedzi, a w Boliwii w urządzenia do eksploatacji rud żelaza, miedzi i cyny.

Do jednych z największych inwestycji chińskich w Ameryce Łacińskiej należy również montownia samochodów, wybudowana wspólnie przez chińską firmę motoryzacyjną Jianghuai i brazylijskie przedsiębiorstwo SNS. Wartość inwestycji przekracza 600 mln dol., a zakończona zostanie w 2014 r. Planowana roczna produkcja montowni wynosi 100 tys. aut osobowych.

W Azji chińskie inwestycje skupiają się również wokół surowców. W Indonezji holding Dafeng planuje inwestycję o wartości 600 mln dol., chodzi o budowę kopalni rudy żelaza i cyny. Projekt ma zostać zakończony w 2013 r. Przy kopalni powstanie też elektrownia o mocy 360 MW.

Ostatnio w związku ze znacznym wzrostem kosztów pracy w Chinach, firmy zaczynają przenosić produkcję za granicę, najchętniej do krajów do Azji. Średnia płaca w regionie kantońskim wynosi ok. 3000 juanów (ok. 384 euro), a np. w Wietnamie - 120 euro.

Do największych inwestycji chińskich w Wietnamie należy wytwórnia telewizorów kolorowych chińskiego producenta TCL, która została wybudowana kosztem 100 mln dol. Docelowa roczna produkcja wynosi 500 tys. telewizorów oraz 300 tys. aparatów cyfrowych.

Czytaj więcej w Money.pl
Oto co czeka Chiny za 20 lat. Będzie boom Chiny zawdzięczają dynamiczny rozwój 900 mln pracowników zatrudnionych w przemyśle i usługach.
Rekord w Chinach. Są wzrosty o kilka procent Według ekspertów należy spodziewać się dalszego wzrostu sprzedaży w drugiej połowie roku.
Ostry konflikt w Azji. Chiny zareagowały Sporne wyspy znajdują się w pobliżu bogatych łowisk i znacznych złóż ropy naftowej oraz gazu.
Tagi: chińskie inwestycje, chiny, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz