Notowania

Chiny nakładają odwetowe cła na towary z USA. Wojna handlowa Donalda Trumpa coraz bliżej

Import do Chin objętych cłami amerykańskich towarów ma wartość ok. 3 mld dol. rocznie. Wyższa stawka cła została nałożona m.in. na wieprzowinę i aluminium wtórne, a niższa m.in. na suszone owoce i etanol.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/EPA/ROMAN PILIPEY)
Premier Chin Li Keqiang

128 różnego rodzaju towarów z USA zostanie od poniedziałku objętych w Chinach 15- i 25-procentowym cłem. To odpowiedź Pekinu na nałożone w marcu amerykańskie cła na stal i aluminium z Państwa Środka.

Import do Chin objętych cłami amerykańskich towarów ma wartość ok. 3 mld dol. rocznie. Wyższa stawka cła została nałożona m.in. na wieprzowinę i aluminium wtórne, a niższa m.in. na suszone owoce i etanol.

Nałożone przez Chiny odwetowe cła na amerykańskie produkty mają na razie wymiar głównie ostrzegawczy, ponieważ obejmują małą część handlu dwustronnego, ale nie jest wykluczone, że Pekin postanowi zagrać ostrzej.

Wideo: * *tak kończą toksyczne zabawki z Chin

Jest to o tyle prawdopodobne, że Donald Trump zapowiedział nałożenie na wart 50 mld dol. rocznie import chińskich produktów. Ma to być odpowiedź na kradzież własności intelektualnej amerykańskich firm, jakiej według Waszyngtonu ma dopuszczać się chiński przemysł.

Donald Trump 8 marca podpisał rozporządzenie, które wprowadza cła na import stali i aluminium do USA. W przypadku stali stawka wynosi 25 proc., a na aluminium 10 proc. Prezydent USA przekonywał, że zapewnieni to bezpieczeństwo całemu państwu.

Trump zapewnił, że Waszyngton chce mieć jak najlepsze relacje z Pekinem, ale zaznaczył, że muszą opierać się na uczciwych zasadach.

Pod koniec marca sekretarz skarbu USA Steve Mnuchin mówił, że trwają "bardzo produktywne" rozmowy z Pekinem, a Stany Zjednoczone mogą się jeszcze wycofać z ceł, jakie nałożyły na import z Chin. Na razie żadne konkrety się nie pojawiły.

Tagi: wojna handlowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
02-04-2018

odynGdyby walutą światową dziś był juan ,ale niebawem pewnie tak będzie to USA staną się krajem trzeciego świata

02-04-2018

taka prawdaW Chinach co roku wyższe uczelnie opuszcza ok 130 tys. inżynierow . Chińscy inżynierowie otrzymują dyplom za wyniki w nauce i umiejętności, … Czytaj całość

02-04-2018

observer[QUOTE] iny nakładają odwetowe cła na towary z USA. Wojna handlowa Donalda Trumpa coraz bliżej [/QUOTE] ZMIERZCH IMPERIUM BUDOWANEGO NA KRZYWDACH … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (136)