Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny nie boją się GMO

0
Podziel się:

Dotychczas rząd wydał certyfikaty dla ośmiu odmian GMO m.in. dla bawełny, ryżu, kukurydzy, pomidora oraz słodkiej papryki.

Chiny nie boją się GMO
(Snow Kisses Sky/CC/Flickr)

Dotychczas chińskie ministerstwo rolnictwa wydało certyfikaty dla 8 upraw roślin genetycznie modyfikowanych. Jest to m.in. bawełna, kukurydza, pomidory i papryka, ale jedynie bawełnę można uprawiać komercyjnie.

W 2008 roku Pekin rozpoczął wprowadzanie _ Narodowego Programu Rozwoju Nowych Odmian Transgenicznych do 2020 roku _, jego wartość szacowana jest na 2,8 mld euro - informuje Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa (FAMMU/FAPA), powołując się na portal chinadaily.com.cn.

W 2009 roku chińskie ministerstwo rolnictwa wydało certyfikaty bezpieczeństwa do produkcji 2 odmian: ryżu oraz kukurydzy GMO. Taka decyzja wywołała dyskusję na temat bezpieczeństwa żywności genetycznie modyfikowanej. Jednak zanim możliwa będzie komercyjna uprawa tych odmian, muszą być przeprowadzone badania polowe. Zatem - jak podaje FAPA - do produkcji komercyjnej odmian transgenicznych nie dojdzie jeszcze przez 3-5 lat.

Dotychczas rząd Chin wydał certyfikaty dla ośmiu odmian GMO m.in. dla bawełny, ryżu, kukurydzy, pomidora oraz słodkiej papryki, ale do powszechnej uprawy dopuszczona jest jedynie bawełna.

Szef _ Międzynarodowego Instytutu Badawczego Polityki Żywnościowej _ Fan Shenggen podkreśla jednak, że przy wprowadzeniu upraw GMO potrzebna jest daleko idąca ostrożność, a także konieczne jest zminimalizowanie negatywnego wpływu tych upraw na środowisko. W opinii Jing Fei - eksperta ds. nasiennictwa na Uniwersytecie Bohai (prowincja Liaoning w płn. Chiny), nie ma konieczności _ komercjalizacji _ GMO, bowiem kraj może i bez tego wyżywić się w najbliższych latach. Dlatego też rząd powinien na razie nie dopuścić do upowszechnienia upraw GMO w Chinach.

Czytaj więcej o GMO w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/85/t153429.jpg ) ] (http://news.money.pl/artykul/nie;chca;gmo;protestuja;przed;sejmem,14,0,881678.html) Prostestują, bo rząd nie zakazuje GMO Według protestujących, jeżeli będzie można uprawiać rośliny genetycznie modyfikowane, to nie da się utrzymać produkcji ekologicznej. Ma to dotyczyć 20 tys. gospodarstw w kraju.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/211/t139987.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/batalia;o;gmo;wszystkie;oczy;na;prezydenta,184,0,896184.html) "Demon XXI wieku"? Dziś decyzja Tomasz Tomczykiewicz z PO uważa, że bez żywności zmodyfikowanej genetycznie nie ma przyszłości dla polskiego rolnictwa.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/231/t134887.jpg ) ] (http://prawo.money.pl/aktualnosci/wiadomosci/artykul/gmo;w;polsce;co;zdecyduje;komorowski,108,0,895852.html) Nie widzi przeciwskazań, ale to bubel prawny Nadal nie wiadomo, czy prezydent podpisze kontrowersyjną ustawę.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)