Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny przystąpią w Warszawie do negocjacji

0
Podziel się:

Chiny, które zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych, cierpią z powodu zanieczyszczenia i przyszedł czas, by myśleć o nowym modelu rozwoju.

Chiny przystąpią w Warszawie do negocjacji
(nozomiiqel/CC BY-NC-SA 2.0/Flickr)

Chiny na oenzetowskim szczycie klimatycznym w Warszawie przystąpią do negocjacji w _ duchu otwartości _ - powiedział dzisiaj w Pekinie Xie Zhenhua, wiceprzewodniczący chińskiej komisji ds. rozwoju i reform, głównego organu planowania gospodarczego.

Warunkiem tego jest jednak, by nie były traktowane tak samo jak kraje uprzemysłowione. Podkreślił, że Chiny opowiadają się za _ zasadą wspólnej, ale zróżnicowanej odpowiedzialności _, zgodnie z którą odpowiedzialność za walkę z ociepleniem klimatu ponoszą rozwinięte kraje uprzemysłowione.

_ - Dopóki konwencje i zasady przyjęte w Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu obowiązują, delegacja chińska będzie otwarta na porozumienie _ - powiedział Xie Zhenhua.

Dodał, że Chiny, które zajmują pierwsze miejsce na świecie pod względem emisji gazów cieplarnianych, cierpią z powodu zanieczyszczenia i przyszedł czas, by myśleć o nowym modelu rozwoju.

_ - Chiny cierpią na poważne zanieczyszczenie atmosfery i smog, które stały się rzeczywistością silnie wpływającą na zdrowie fizyczne i psychiczne ludności Chin _ - powiedział. Podstawową przyczyną tych problemów jest _ stosowanie paliw kopalnych _. Dodał, że ma nadzieję na poprawę sytuacji w przyszłej dekadzie.

_ - Siedzenie za kierownicą BMW i picie zanieczyszczonej wody to nie jest modernizacja, o jaką nam chodzi _ - oświadczył kilka tygodni temu chiński minister środowiska Zhou Shengxian, reagując na rosnące wśród ludności obawy związane z kosztami, jakie trzeba płacić za rozwój kraju.

Problem zanieczyszczeń staje się w Chinach głównym powodem publicznego oburzenia. We wrześniu chińskie władze obiecały zmniejszenie do 2017 roku o 25 proc. zanieczyszczenia powietrza w Pekinie i innych większych miastach.

W szczycie klimatycznym w Warszawie w dniach 11-22 listopada będą uczestniczyć szefowie, eksperci i negocjatorzy ze 190 państw. Konferencje ONZ poświęcona sprawom związanym ze zmianami klimatu ma wypracować podstawy przyszłego porozumienia, które powinno zostać zawarte w 2015 roku w Paryżu

Czytaj więcej w Money.pl

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)