Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chiny: spadła sprzedaż drogich alkoholi i luksusowej żywności

0
Podziel się:

W trakcie niedawnych obchodów chińskiego Nowego Roku sprzedaż zupy z płetwy rekina spadła o 70 procent.

Chiny: spadła sprzedaż drogich alkoholi i luksusowej żywności
(Philip Jägenstedt/CC/Flickr)

Sprzedaż luksusowych alkoholi i produktów spożywczych skurczyła się w Chinach o 35 procent od grudnia 2012 roku, kiedy sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin (KPCh) Xi Jinping wypowiedział walkę wystawnemu stylowi życia.

W trakcie niedawnych obchodów chińskiego Nowego Roku sprzedaż zupy z płetwy rekina spadła o 70 procent. O 40 procent zmniejszyła się konsumpcja ślimaków morskich (uchowców) i zupy z gniazd jaskółczych. Producenci drogich alkoholi, na które także zmalało zapotrzebowanie, obniżyli ceny nawet o 30 procent. Dane te przekazał w środę chiński resort handlu.

Przyczyną spadku sprzedaży dóbr luksusowych jest prowadzona przez Xi kampania na rzecz wyeliminowania z życia publicznego wystawnych bankietów oraz epatowania bogactwem w czasach, kiedy zwykli obywatele zmagają się z wysokimi kosztami życia.

Narzucone przez sekretarza generalnego ograniczenia zmusiły urzędników i państwowe firmy do odwołania uroczystości noworocznych, które miały się odbywać, podobnie jak w poprzednich latach, w luksusowych hotelach.

Xi zachęcał również do oszczędności i umiaru, powołując się na internetową kampanię _ Wyczyść Talerz _, wzywającą restauracje do ograniczenia marnowania żywności.

Słowa sekretarza generalnego podchwyciły media i państwowa agencja kontroli mediów, która zakazała nadawania reklam towarów luksusowych w radiu i telewizji. Założeniem jest walka z praktyką wręczania kosztownych upominków - zegarków, rzadkich znaczków pocztowych czy złotych monet - kojarzoną z korupcją.

Do lepszego wykorzystywania resztek jedzenia zobowiązana została także chińska armia. Jak podaje w środę agencja Xinhua, niewykorzystany ryż ma być ponownie podawany, po przesmażeniu go z jajkami. Natomiast niezjedzone warzywa będą serwowane jeszcze raz w marynacie albo jako przystawki.

W związku z ograniczeniem do minimum wydatków przeznaczonych na bankiety także armii zakazano serwowania drogich dań podczas przyjęć i korzystania z usług hoteli.

Sekretarz generalny Komunistycznej Partii Chin i przyszły prezydent kraju Xi Jinping wielokrotnie zapowiadał, że walka z korupcją jest jednym z jego najważniejszych zadań. Zabronił m.in. wykorzystywania rządowych samochodów podczas prywatnych wakacji, wręczania oficjalnych podarków oraz organizowania bankietów za publiczne pieniądze.

Czytaj więcej w Money.pl
Chińczycy zaoszczędzili 350 milionów W ciągu niespełna dekady Chiny podwoiły moce produkcyjne swoich hydroelektrowni.
Zaskakujące dane o chińskiej gospodarce Produkt Krajowy Brutto Chin wzrósł w czwartym kwartale 2012 roku o 7,9 procent rok do roku, po wzroście w trzecim kwartale o 7,4 procent.
Przełom w gospodarce. Po siedmiu latach... Po siedmiu latach stałego schładzania chińskiej gospodarki nastąpił przełom i pierwszy raz zanotowano wzrost.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)