Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny wyprzedziły Japonię. Dogonią Stany?

0
Podziel się:

Na koniec 2010 roku PKB Chin było bliskie 5,8 bilionów dolarów. Japonii wyniosło 5,474 biliony.

Chiny wyprzedziły Japonię. Dogonią Stany?
(ernop/CC/Flickr)

Chiny oficjalnie wyprzedziły Japonię jako druga największa gospodarka na świecie. Z opublikowanych przez Tokio danych wynika, że japońskie PKB wyniosło na koniec 2010 roku 5,474 biliony dolarów. W tym samym czasie PKB Chin było bliskie 5,8 bilionów dolarów.

Japonia boleśnie odczuła spadek eksportu i popytu, podczas gdy Chiny cieszą się boomem w produkcji. BBC podaje, iż zdaniem analityków, przy obecnym tempie rozwoju Chiny prześcigną Stany Zjednoczone za około dekadę.

_ - Można realistycznie powiedzieć, że w ciągu 10 lat gospodarka Chin będzie niemal tak duża jak USA _ - uważa Tom Miller z GK Dragonomics, firmy konsultingowej z Pekinu.

Japonia stara się bagatelizować znaczenie zmiany pozycji w rankingu największych gospodarek, w którym spadła z drugiego miejsca po raz pierwszy od niemal 40 lat.

_ - Jako gospodarka nie konkurujemy w rankingach, ale pracujemy dla polepszenia życia naszych obywateli _ - przekonuje minister stanu ds. polityki gospodarczej Japonii Kaoru Yosano. Dodał on, że szybko rozwijająca się gospodarka Chin to dobra wiadomość dla Japonii, jako sąsiedniego kraju.

Chiny są obecnie głównym partnerem handlowym Japonii i stają się coraz ważniejsze dla firm produkujących elektronikę, jak Sony, czy motoryzacyjnych jak Honda czy Toyota.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/63/t85567.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/obama;zmniejszyc;deficyt;o;1;1;bln;w;10;lat,164,0,770980.html) Obama: Zmniejszyć deficyt o 1,1 bln w 10 lat
Yosano zaznaczył jednak, że Japonia musi bacznie obserwować _ ryzyko ze strony zagranicznych gospodarek i ruchów walutowych _.

Japońska gospodarka w 2010 roku rozwijała się w tempie 3,9 procent odnotowując pierwszy całoroczny wzrost gospodarczy od trzech lat. Jednak w czwartym kwartale ubiegłego roku Japonia odnotowała spadek PKB o 1,1 procent w ujęciu rocznym. Jest to znaczna zmiana w porównaniu ze wzrostem o 3,3 procent w trzecim kwartale (również w ujęciu rok do roku). W ujęciu kwartalnym spadek w okresie od października do grudnia wyniósł 0,3 procent PKB.

Japoński jen umacnia się wobec innych walut i ostatnio osiągnął najwyższy od 15 lat kurs w stosunku do dolara, co może zaszkodzić zagranicznemu popytowi na japońskie produkty.

Jak zaznacza Associated Press, Chiny wciąż pozostają krajem znacznie biedniejszym niż Japonia z PKB per capita stanowiącym około jednej piątej tego co w Japonii, nawet jeśli wziąć pod uwagę równicę w sile nabywczej w obu krajach.

Chiny już w ubiegłym roku podały, że wyprzedziły Japonię stając się drugą największą gospodarką na świecie, jednak pełne japońskie dane potwierdzające to zostały udostępnione dopiero w poniedziałek.

Tymczasem Chiny poinformowały, że ich nadwyżka handlowa zmniejszyła się w styczniu o 55 procent w ujęciu rocznym i wyniosła 6,5 miliardów dol. W grudniu było to 13,1 miliardów dolarów. Eksport spadł o 37,7 procent do 150,7 miliardów dolarów, podczas gdy silny popyt wewnętrzny spowodował wzrost importu o 53,5 procent do 144,3 miliardów dolarów. Zdaniem ekonomistów rosnące chińskie zapotrzebowanie na import jest spowodowane wzrostem gospodarczym, który w czwartym kwartale ubiegłego roku wyniósł 9,8 procent.

Czytaj w Money.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)