Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Chiny wzywają do stworzenia w Azji nowego układu bezpieczeństwa

0
Podziel się:

Organizacja miałaby się opierać o państwa regionu poszerzone o Rosję i Iran, ale bez udziału USA.

Władimir Putin i Xi Jinping
Władimir Putin i Xi Jinping (PAP/EPA)

Prezydent Chin Xi Jinping wezwał dziś na konferencji w Szanghaju do stworzenia w Azji nowego układu zapewniającego bezpieczeństwo i ułatwiającego współpracę. Organizacja miałaby się opierać o państwa regionu poszerzone o Rosję i Iran, ale bez udziału USA.

Prezydent Chin przemawiał podczas IV Konferencji na temat Współdziałania i Budowy Środków Zaufania w Azji. Wśród zgormadzonych gości znaleźli się m.in. prezydenci Rosji i Iranu: Władimir Putin i Hasan Rowhani. Podczas swojego przemówienia Xi podkreślił, że _ potrzeba stworzyć własne modele współpracy i zbudować w regionie nowy układ zapewniający bezpieczeństwo _.

Xi zapewnił jednocześnie, że Pekinowi zależy na pokojowym rozwiązaniu regionalnych konfliktów. Ostrzegł także inne państwa, że wzmacnianie sojuszy militarnych, wymierzonych w państwa trzecie, nie przyniesie spodziewanych korzyści. Odniósł się tym samym do zacieśniania współpracy ze Stanami Zjednoczonymi przez Japonię i Filipiny.

_ - Musimy nadążyć za zmieniającymi się czasami i okolicznościami _ - podsumował prezydent Chin. Chiny w ostatnim czasie weszły w spór m.in. z Wietnamem, po tym jak Pekin umieścił platformę wiertniczą w rejonie Wysp Paracelskich na Morzu Południowochińskim; o te wyspy Hanoi toczy spór z Pekinem. Oba państwa spierają się również o zwierzchność nad wyspami Spratly na tym akwenie.

Również stosunki Pekinu z władzami Stanów Zjednoczonych uległy pogorszeniu. W poniedziałek Waszyngton postawiły pięciu oficerom sił zbrojnych Chin zarzut prowadzenia szpiegostwa komputerowego wobec amerykańskich firm w celu zdobycia tajemnic handlowych.

Czytaj więcej w Money.pl

wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)