Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Chojna-Duch: wskazana obniżka stóp procentowych o...

-Scenariusze są różne, jednym z nim jest takie jednopunktowe obniżenie i patrzenie na rezultaty - stwierdziła.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

Wskazane jest cięcie stóp procentowych o przynajmniej 25 pb, a w przypadku długotrwałej deflacji nawet o 50 pb - oceniła członkini RPP prof. Elżbieta Chojna-Duch. Dodała, że jednorazowa obniżka stóp NBP o 50 pb jest jednym z możliwych scenariuszy.

Na pytanie TVN BiŚ, o ile wskazane byłoby obniżenie stóp procentowych, Chojna-Duch odpowiedziała: _ Myślę, że o co najmniej 25 pb, czyli taka niewielka, raczej symboliczna obniżka _.

_ - Ale gdybyśmy mieli te dane z projekcji inflacji utrwalone i nic by się nie wydarzyło w kierunku dodatnim, czyli większe ożywienie bądź deflacja głębsza i utrzymująca się dłużej, to trzeba by podejść do tego nieco ostrzej, czyli nawet o 50 pb. Gdyby deflacja się utrzymywała _ - dodała profesor.

Chojna-Duch pytana o to, czy cięcie stóp o 50 pb powinno być jednorazowym ruchem, powiedziała: _ Ja się na tym będę zastanawiać i poinformuję o tym Radę we wrześniu _. _ Scenariusze są różne, jednym z nim jest takie jednopunktowe obniżenie i patrzenie na rezultaty _ - stwierdziła.

Czytaj więcej w Money.pl
"Grozi nam deflacja". Stopy procentowe w dół? Mateusz Szczurek ostrzega, że ceny będą spadać także po wakacjach.
Jeszcze niższe stopy procentowe w Polsce? _ - Obniżka stóp procentowych jest wciąż raczej mało prawdopodobna _- ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka.
Tagi: stopy procentowe w polsce, rpp, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, gospodarka polska, banki
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz