Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Chwilówki, pożyczanie przez Internet na tak. Nie dla gier hazardowych

0
Podziel się:

Ostatnimi czasy nastąpiło wiele zmian dotyczących różnego rodzaju usług w Internecie. Wszystko za sprawą nowej ustawy. Obowiązująca ustawa hazardowa wprowadza zakaz gier losowych w Internecie. Zaprzestać działania musiało wiele firm.

Czy w związku szybko postępującymi zmianami i zradykalizowaniu prawa względem działalności internetowej, inne obszary zarabiania w sieci również mogą być zagrożone? Co z firmami pożyczkowymi, nad którymi od początku roku wisi topór nowej ustawy antychlichwiarskiej?

Internet pod nadzorem

Zaczeło się od likwidacji stron internetowych z zakładami bukmacherskimi. Od 1 kwietnia br. Ministerstwo Finansów wprowadziło nowelizację ustawy hazardowej, która tak naprawdę zablokowała nielegalny hazard w Internecie. Większość firm prowadzących działalność bukmacherską w naszym kraju wystraszyło się ogromnej kary (ok 1,9 mln zł) za urządzanie zakładów wzajemnych bez należytego zezwolenia, i po prostu zamknęło interes w Polsce. Wyjaśnić trzeba, że większość bukmacherów takiego zezwolenia nie mogłoby otrzymać, ponieważ były to zazwyczaj firmy zarejestrowane w innych krajach takich jak Malta, Luksemurg etc., które nie odprowadzały podatków do polskiego skarbu państwa. Po zaostrzeniu przepisów, większość tego typu firm postanowiło zrezygnować z działalności na naszym rodzimym rynku.

Banki odmawiają udziału w grze

Po wprowadzeniu nowelizacji ustawy hazardowej wielu klientów banków mogło spotkać się z informacją, że możliwość uczestnictwa w nielegalnych grach hazardowych zostanie znacząco ograniczona. Według Art. 29a ust. 2 ustawy o grach hazardowych: „Zakazane jest uczestniczenie w grach hazardowych urządzanych przez sieć Internet przez podmioty niewykonujące monopolu państwa w tym zakresie, które urządzają gry hazardowe przez sieć Internet bez wymaganego zezwolenia”. To oznacza, że nie uda nam się zrealizować przelewów np. doładowujących nasze konto w serwisie bukmacherskim, ani też nie wypłacimy wygranych pieniędzy na rachunek bankowy, którego jesteśmy właścicielem. Banki tłumaczą takie postępowanie oceną Komisji Nadzoru Finansowego, według której bank umożliwiający przelew bezpośredni i płatność kartą w przypadku gier hazardowych, po prosto uczestniczy w tego typu grze. Dlatego banki odmówiły realizacji transakcji do zakazanych serwisów. Nie dotyczy to listy podmiotów, które mogą organizować gry hazardowe. Taką
listę można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów. Trzeba wiedzieć, że na terenie Polski można uczestniczyć w grach hazardowych w Internecie tylko w przypadku, gdy ich organizatorem jest podmiot mogący przedstawić zezwolenie władz na działalność.

Bukmacherzy wycofują się z Polski

Na stronie popularnego bukmachera bet365.com i wielu innych znajdziemy podobnie brzmiące informacje: "Ważne informacje dotyczące zamknięcia strony. Nasze usługi lokalizacyjne wykryły, że znajdujesz się w Polsce. Ze względu na ostatnie zmiany prawne w Twoim kraju, bet365 nie oferuje już swoich usług w Polsce [...]". Ręce zacierają natomiast firmy hazardowe działające w Polsce legalnie, ponieważ w końcu będą mogły przejąć większość zysków, które jak dotąd lądowały w rajach podatkowych.

Czas na * *chwil ówki *online? *

Skuteczne działania rządu, który poradził sobie z ogromnym rynkiem gier hazardowych, budzi zaniepokojenie firm udzielających szybkich chwilówek w Internecie. Już od początku roku pojawiają się kolejne informacje na temat Ministerstwa Sprawiedliwości pracującego nad nową ustawą antylichwiarską, mającą zdecydowanie obniżyć koszty chwilówek. Obecnie koszty pozaodsetkowe kredytu nie mogą przekroczyć 25 proc. kwoty kredytu, plus 30 proc. za każdy rok trwania umowy. Według nowego projektu ustawy będzie można naliczyć maksymalnie 10% prowizji od udzielonej pożyczki oraz nie więcej niż 10% pozostałych kosztów, liczonych w skali roku. Ograniczenia uderzą przede wszystkim w branżę szybkich pożyczek i chwilówek online, ale z drugiej strony eksperci ostrzegają przed rozwojem szarej strefy kredytów. Czy pomysł ministra Ziobry wejdzie w życie i jakie będzie miał konsekwencje? - pokaże najbliższy czas.

Sądząc po skutecznie wprowadzonych zmianach w ustawie hazardowej oraz ustawie o komornikach, zarówno firmy pożyczkowe, jak i ich klienci czekają z niecierpliwością na rozwój wydarzeń w sprawie ustawy antychlichwiarskiej.

Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)