Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Ciech kupi hiszpańską firmę. Polska spółka wyłoży miliony euro

4
Podziel się:

Prawie 33,5 miliona euro wyda polska grupa Ciech na zakup 75 proc. udziałów w spółce Proplan Plant Protection. Ma to być otwarcie drogi na nowe rynki.

Dzięki przejęciu hiszpańskiej firmy Ciech wejdzie na tamtejszy rynek
Dzięki przejęciu hiszpańskiej firmy Ciech wejdzie na tamtejszy rynek (Fotolia)

Ciechzawarł umowę, która zobowiązuje do nabycia 75 proc. udziałów w hiszpańskiej spółce - poinformowała grupa w komunikacie.

Dzięki temu polska firma stawia kolejny krok w międzynarodowej ekspansji. Transakcja umożliwia wejście na rynki, na których działa Proplan. To Hiszpania, a także inne kraje południowej Europy oraz państwa Afryki, Australii oraz Ameryki Południowej.

Dla polskiego potentata z branży chemicznej to także powiększenie bazy produktów. Hiszpanie mają ponad 120 zarejestrowanych środków ochrony roślin oraz kolejne w trakcie rejestracji. W tym roku ma to być 18 nowych produktów.

Ciech postrzega przejęcie Hiszpanów jako oszczędność. Rzecznik prasowy w komunikacie szacuje, że rejestracja produktów na nowych rynkach jest czasochłonna - trwa od 3 do 5 lat, a przygotowanie dokumentacji i przeprowadzenie badań wiąże się z dużymi kosztami.

Firma Proplan Plant Protection osiągnęła w 2017 roku ok. 16 mln euro przychodów przy wysokiej rentowności. W ciągu ostatnich czterech lat podwoiła wartość sprzedaży.

Ciech przytacza dane, według których rynek środków ochrony roślin będzie stabilnie rósł w tempie ok. 2 proc. rocznie w najbliższych 5-7 latach, osiągając w 2025 roku wartość ok. 65 mld USD.

Zakończenie przejęcia hiszpańskiej spółki planowane jest na trzeci kwartał 2018 roku.

Zobacz także: Zobacz: Polscy rolnicy wydają coraz więcej na nawozy
giełda
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(4)
podatnik!
6 lat temu
Ministrze Ziobro ,Kiedy Ciech wróci do Narodu? Jeszcze kilka takich transakcji i będzie wydmuszką?
oskar
6 lat temu
I znowu Ciech na wygranej pozycji; oby tak dalej.
Fgf
6 lat temu
Złodzieje
Byki wyprzedz...
6 lat temu
Bioton wchodzi do gry. Pękły wszelkie opory techniczne. Byczy kapitał zajmuje pozycje.