Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Cimoszewicz mówi o sukcesie, ale pieniądze to za mało

0
Podziel się:

Do 2030 roku mamy otrzymać 7,5 miliarda złotych na energetykę.

Cimoszewicz mówi o sukcesie, ale pieniądze to za mało
(Reporter)
bEISHlTp

Unijne pieniądze na energetykę to kropla w morzu potrzeb. Były premier Włodzimierz Cimoszewicz komentował w radiowej Jedynce wyniki zeszłotygodniowego szczytu klimatycznego.

- _ Polska musi zmodernizować sektor energetyczny, więc środki nam przyznane się przydadzą. Ale pieniędzy potrzeba dużo więcej. Te przyznane to ledwie 3-5 procent potrzebnych nakładów, więc pozostałe wydatki - w tym te na redukcję emisji CO2 - poniesiemy sami. Chyba że zdecydujemy się na prywatyzację podmiotów sektora energetycznego przez zagraniczne podmioty _ - uważa były premier.

Włodzimierz Cimoszewicz przekonany jest, że mimo tego Polska w Brukseli odniosła sukces, bo wiele naszych postulatów zostało uwzględnionych. Jego zdaniem, nasz kraj w sprawie klimatu prezentuje czasem _ krańcowo egoistyczne stanowisko _, podkreślając nasze przywiązanie do węgla.

bEISHlTr

W opinii Cimoszewicza, Polskę traktowano by poważniej gdyby poszła na kompromis i wprowadziła niskoemisyjne technologie spalania węgla.

Do 2030 roku mamy otrzymać 7,5 miliarda złotych na energetykę. Do tego czasu Unia Europejska ma zredukować emisję dwutlenku węgla do 40. procent poziomu emisji z 1990 roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Państwo wyłoży miliardy na elektrownie Chodzi o co najmniej sześć projektów energetycznych na kwotę ok. 2,7 mld zł.
Globalny popyt na węgiel będzie rósł, ale... Raport podkreśla, że mimo wzrostu zużycia ceny węgla nadal będą spadać.
Polska jest nieudolna? Ostatnie wydarzenia na Szczycie Klimatycznym odbijają się szerokim echem na arenie międzynarodowej. Niestety, ale nastroje są coraz bardziej pesymistyczne, a negocjacyjny cel oddala się z dnia na dzień.
bEISHlTS
KOMENTARZE
(0)