Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
podatki
10.09.2018 11:39

Dziura w CIT wciąż straszy. Maleje zbyt wolno

Sukcesy w uszczelnianiu systemu podatkowego widoczne są tylko przy podatku VAT. Z CIT sytuacja nie wygląda tak pięknie. Kolejne rozwiązania nie przynoszą efektu.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Bartosz Krupa/East News)

Sukcesy w uszczelnianiu systemu podatkowego widoczne są tylko przy podatku VAT. Z CIT sytuacja nie wygląda już tak dobrze. Kolejne rozwiązania nie przynoszą efektu.

Wpływy z CIT zaczęły intensywnie rosnąć. W porównaniu do ubiegłego roku mają być o 14 proc. wyższe – pisze "Rzeczpospolita". Jednak nie wiadomo, na ile to zasługa poprawy koniunktury, a na ile działań mających uszczelnić system.

Mimo rosnących wpływów są one wciąż na bardzo niskim poziomie. W relacji do PKB sięgają zaledwie 2 proc., czyli dużo mniejsze niż przed dekadą. W 2007 wynosiły 2,7 proc. zaznacza dziennik.

Z najnowszego raportu SGH wynika, że dziura w CIT domyka się zbyt wolno. Potrzeba zmiany polityki i głębokiej reformy – zaznaczają autorzy.

Jak komentuje ”Rzeczpospolita”, podczas gdy walka z VAT-owymi oszustami wymagała doprecyzowania przepisów i wzmożonych działań służb kontrolnych oraz policji, tak przy CIT nie będzie to proste.

Walka o CIT to zmagania z przedsiębiorcami uciekającymi do rajów podatkowych, czy firmami stosującymi agresywną optymalizację i uchylającymi się od płacenia daniny. Naprzeciw państwowym organom nie staje już VAT-owski oszust, ale wyrafinowani księgowi wielkich korporacji, sprawnie poruszający się w obrębie przepisów – podkreśla dziennik.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Tagi: podatki, raje podatkowe, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
10-09-2018

WacekTo dość proste. Tylko bogatych stać na płacenie CITu. Maluczcy nie maja szans na to bo ich cash flow jest słabiutki. A teraz doszedł cyrk z VATem. … Czytaj całość

10-09-2018

jaU nas nie ma przyjaznego klimatu dla przedsiębiorców. Zewsząd są atakowani przepisami trudnymi do interpretacji, kosztami pracy, podatkami. Traktuje … Czytaj całość

10-09-2018

hmma ja to widze tak, im bardziej beda uszczelniac te systemy tym przedsiebiorcy beda miec mniej kasy do obrotu przez co przestana inwestowac i tworzyc … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (10)