Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Co się stanie, jeśli szybko nie powstanie rząd - przewodnik po Konstytucji

0
Podziel się:

Jeśli do 2 listopada Kazimierz Marcinkiewicz nie stworzy rządu, rozpocznie się "procedura awaryjna", przewidziana przez Konstytucję. Przy dalszych niepowodzeniach, może dojść nawet do rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów.

Jeśli do 2 listopada Kazimierz Marcinkiewicz nie stworzy rządu, rozpocznie się "procedura awaryjna", przewidziana przez Konstytucję. Przy dalszych niepowodzeniach, może dojść nawet do rozwiązania parlamentu i rozpisania nowych wyborów.

Desygnowany na premiera Kazimierz Marcinkiewicz chce, aby jego rząd został powołany w poniedziałek - 31 października. Zgodnie z Konstytucją ma czas do 2 listopada.

Marcinkiewicz powtórzył w czwartek w radiu TOK FM, że w poniedziałek "zgodnie z planem, zgodnie z obietnicami" odbędzie się zaprzysiężenie rządu. Zaznaczył, że nie może jeszcze powiedzieć, czy będzie to rząd mniejszościowy PiS.

Krok pierwszy

Jak przewiduje ustawa zasadnicza, prezydent powołuje premiera wraz z pozostałymi członkami Rady Ministrów w ciągu 14 dni od pierwszego posiedzenia Sejmu lub przyjęcia dymisji poprzedniego rządu.

Na pierwszym posiedzeniu nowo wybranego Sejmu (które rozpoczęło się 19 października) dotychczasowy premier Marek Belka złożył dymisję. Tego samego dnia Aleksander Kwaśniewski desygnował Marcinkiewicza na stanowisko premiera, powierzając pełnienie obowiązków staremu rządowi do momentu powołania nowego gabinetu.

Jeśli prezydent powoła rząd 31 października, nowy premier będzie miał dwa tygodnie (najpóźniej do 13 listopada) na przedstawienie Sejmowi programu działania Rady Ministrów wraz z wnioskiem o udzielenie rządowi wotum zaufania.

Wotum zaufania Sejm uchwala bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Drugi krok

Jeśli rząd nie uzyskałby wotum zaufania, Sejm w ciągu 14 dni wybiera premiera i proponowanych przez niego członków Rady Ministrów bezwzględną większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

Prezydent powołuje tak wybraną Radę Ministrów i odbiera przysięgę od jej członków.

Krok trzeci

Jeśli i w drugim "konstytucyjnym kroku" rząd nie uzyskałby wotum zaufania, prezydent w ciągu 14 dni powołuje premiera i na jego wniosek pozostałych członków rządu oraz odbiera od nich przysięgę.

Sejm w ciągu 14 dni od dnia powołania rządu przez prezydenta powinien udzielić mu wotum zaufania większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowej liczby posłów.

W razie nieudzielenia Radzie Ministrów wotum zaufania w tym trybie prezydent skraca kadencję Sejmu i zarządza wybory.

Prezydent wyznacza datę wyborów nie później niż w ciągu 45 dni od zarządzenia skrócenia kadencji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)