Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Martyna Kośka
|

Coraz więcej leków wycofywanych z aptek. Powody różne - od błędów na ulotce po skażone substancje

86
Podziel się:

Wzrasta liczba produktów leczniczych wycofywanych z polskiego rynku – alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Od początku roku wycofano ich 106, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej i trzy razy więcej niż w 2016 r.

Wzrasta liczba wycofywanych z aptek leków
Wzrasta liczba wycofywanych z aptek leków (Tadeusz Koniarz)

Wzrasta liczba produktów leczniczych wycofywanych z polskiego rynku – alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Od początku roku wycofano ich 106, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej i trzy razy więcej niż w 2016 r.

Powodem wycofywania niektórych leków jest ryzyko dla zdrowia, które mogą one powodować. Tak było przed dwoma laty, gdy w opakowaniu medykamentów kardiologicznych znalazł się lek psychotropowy. Główny Inspektorat Farmaceutyczny działa w ramach Rapid Alert – powiadomień dotyczących wad stwierdzonych w innych krajach, które mogą mieć wpływ na leki w Polsce. Rekomendacje dotyczące konieczności wycofania leku otrzymuje też z Europejskiej Agencji Leków.

Nie zawsze wycofanie leku z półek jest jednak podmiana leku lub zastosowanie w nim skażonych substancji (taka głośna sprawa miała miejsce kilka miesięcy temu, gdy wycofano w sumie 48 środków kilkunastu firm, a to dlatego, że zaistniało podejrzenie, że zastosowana w nich substancja czynna – walsartan – była skażona).

Zobacz także: Apteka dla aptekarza. To coś niespotykanego w krajach rozwiniętych

Równie często powodem wycofania są błędy na ulotkach (dotyczące np. dawkowania) lub niewłaściwy skład. Po międzynarodowej aferze związanej z podejrzeniem wykorzystania zanieczyszczonego walsartanu, zwiększyła się liczba kontroli farmaceutycznych – a im więcej działań kontrolnych, tym więcej nieprawidłowości jest ujawnianych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(86)
Starzec
5 lata temu
Nareszcie ktoś robi porządek z tymi co nas trują zamiast leczyć a ceny pseudolekow to gdzieś z kosmosu. Najwyższy czas pognać tych cwaniaków z naszego kraju
as
5 lata temu
wreście wzieli się do roboty, niech polskie firmy spróbują w niemczech sprzedać takie tabletki zaraz zostają sprawdzone, a nie dopiero po objawach u pacjentów
Jamicz
5 lata temu
A szczepionek nikt nie sprawdza...
z uk
5 lata temu
GŁÓWNYM POWODEM SA ŁAPÓWKI ZACHODNICH KONCERNÓW FARMACEUTYCZNYCH DLA MINISTRA TO JEST GŁÓWNY POWÓD WYCOFANIA POLSKICH LEKÓW
mm
5 lata temu
ale szczepionki są bezpieczne
...
Następna strona