Notowania

Coraz więcej leków wycofywanych z aptek. Powody różne - od błędów na ulotce po skażone substancje

Wzrasta liczba produktów leczniczych wycofywanych z polskiego rynku – alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Od początku roku wycofano ich 106, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej i trzy razy więcej niż w 2016 r.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Tadeusz Koniarz)
Wzrasta liczba wycofywanych z aptek leków

Wzrasta liczba produktów leczniczych wycofywanych z polskiego rynku – alarmuje "Dziennik Gazeta Prawna". Od początku roku wycofano ich 106, czyli dwa razy więcej niż rok wcześniej i trzy razy więcej niż w 2016 r.

Powodem wycofywania niektórych leków jest ryzyko dla zdrowia, które mogą one powodować. Tak było przed dwoma laty, gdy w opakowaniu medykamentów kardiologicznych znalazł się lek psychotropowy. Główny Inspektorat Farmaceutyczny działa w ramach Rapid Alert – powiadomień dotyczących wad stwierdzonych w innych krajach, które mogą mieć wpływ na leki w Polsce. Rekomendacje dotyczące konieczności wycofania leku otrzymuje też z Europejskiej Agencji Leków.

Nie zawsze wycofanie leku z półek jest jednak podmiana leku lub zastosowanie w nim skażonych substancji (taka głośna sprawa miała miejsce kilka miesięcy temu, gdy wycofano w sumie 48 środków kilkunastu firm, a to dlatego, że zaistniało podejrzenie, że zastosowana w nich substancja czynna – walsartan – była skażona).

Apteka dla aptekarza. To coś niespotykanego w krajach rozwiniętych

Równie często powodem wycofania są błędy na ulotkach (dotyczące np. dawkowania) lub niewłaściwy skład. Po międzynarodowej aferze związanej z podejrzeniem wykorzystania zanieczyszczonego walsartanu, zwiększyła się liczba kontroli farmaceutycznych – a im więcej działań kontrolnych, tym więcej nieprawidłowości jest ujawnianych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez * *dziejesie.wp.pl

Tagi: leki, apteki, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
03-10-2018

ŁajdactwoTak na prawdę o co chodzi nikt się nie dowie. Trują nas wszystkim, od powietrza począwszy. Pieniądze, to fajna rzecz ale pokażcie mi szczęśliwego … Czytaj całość

03-10-2018

JacekW Anglii żeby przetestować leki w gazetach są ogłoszenia dla ludzi, którzy za opłatą podejmą się testowania. Widziałem takie ogłoszenia wiele razy. W … Czytaj całość

03-10-2018

medykDawniej lek był testowny na zwierzętach latami zanim trafił do ludzi a teraz leki testują na ludziach,bo zwierzęta mają większe prawa niż ludzie.

Rozwiń komentarze (86)