Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
oprac. Katarzyna Kalus
|

Coraz więcej Polaków na urlopie ojcowskim. W tym roku spodziewany rekord

13
Podziel się:
Coraz więcej Polaków na urlopie ojcowskim. W tym roku spodziewany rekord
(Pixbay.PublicDomainPictures)

Coraz więcej Polaków korzysta z urlopów ojcowskich. Styczniowy wynik pokazuje, że w tym roku może z nich skorzystać rekordowa liczba 200 tys. osób.

Z początkiem tego roku na urlopy ojcowskie przeszło niemal 15 tys. ojców. To o 16 proc. więcej nić rok wcześniej – czytamy w środowym wydaniu „Dziennika Gazety Prawnej”. W całym 2017 roku z tej formy świadczenia skorzystało 174 tys. mężczyzn, niemal o 20 proc. więcej niż rok wcześniej.

- To pozytywna zmiana, która pokazuje, że ojcowie bardziej angażują się w opiekę nad dziećmi – mówi na łamach dziennika Zofia Szweda-Lewandowska z SGH. Zadowolenia nie kryje także Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny pracy i polityki społecznej: Wszystkie badania mówią o tym, że większy udział obojga rodziców w wychowaniu dzieci skłania ich do posiadania większej liczby potomstwa.

Zobacz także: Zobacz także: Urlop macierzyński, tacierzyński i ojcowski - najnowsze zasady

Urlop ojcowski trwa dwa tygodnie i jest pełnopłatny – przypomina DGP. Może być wzięty łącznie na 14 dni lub podzielony na dwie części po tygodniu. Można go wykorzystać do ukończenia przez dziecko drugiego roku życia.

Zdaniem ekspertów wzrost popularności urlopów ojcowskich w Polsce to efekt kilku czynników. Zmienia się mentalność pracodawców i świadomość mężczyzn, a także poprawia sytuacja na rynku pracy, dzięki której ojcowie częściej korzystają z urlopów, nie obawiając się, że decyzja spotka się z niezadowoleniem pracodawcy.

Urlopy ojcowskie weszły w życie na początku tej dekady. Jak pokazują dane ZUS, do których dotarła gazeta, wykorzystanie tych urlopów odbywa się według specyficznego rytmu. Od lat najwięcej ojców korzysta z nich we wrześniu, na drugim miejscu jest październik, potem liczba branych urlopów stopniowo spada do stycznia, w którym z rozwiązania korzysta najmniej ojców.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(13)
Adam
5 lata temu
3 pierwsze wiadomości jakie mi się dzisiaj pojawiły. (czytaj taka jest propaganda wladzy na dzień dzisiejszy) 1. Rekord ojcowskich (moja odpowiedz - bo jest rekord nieaktywnych kobiet w ciąży więc ojcowie biora) 2. Rekord sprawdzania zwolnień lekarskich (czytaj ZUS jako kluczowy ciekiezyciel narodu - a prościej jako kluczowe źródło nowych podatków obecnej władzy. Takie przyczajone ale tylko chyba dla elektoratu PiS) 3. Nowy kodeks przewiduje zwalnianie ciężarnych (czytaj patrz punkt 2)
Asia
5 lata temu
A jak się ma sprawa z blużniakami?wtedy jest 4 tygodnie?😂
Szczęśliwy ta...
5 lata temu
Tyle, że ojców często kosztuje ten urlop.... Firmy traktują to jako zwykły zasiłek i mają w regulaminie prawo, które mowi że jeżeli pobieramy jakiekolwiek zasiłek nie przysługuje nam premia uznaniowa... Ahhh nasze kochane prawo. Ale żadne pieniądze nie są warte chwil spędzonych z rodziną...
tom
5 lata temu
dokladnie ja pracuje i pracuje na dzieci ktore mam ( a nie napisze ile bo bedzie spekulacja) jestem za sam bylem na urlopie tacierzynskim :D
ZK590
5 lata temu
nie pracująca mamusia nie ma urlopu więc tatuś korzysta z dobrodziejstwa. Dają, trzeba brać. Potem 500+, darmowy żłobek, roczny macierzyński, odpis podatkowy itd.