Notowania

ropa nafrowa
04.06.2016 14:18

Córka prezydenta szefową państwowej spółki naftowej. To nowa królowa ropy

Isabel dos Santos to jedna z najbogatszych kobiet. Jej majątek szacuje się na 3,3 mld dolarów.

Podziel się
Dodaj komentarz
(AFP/EAST NEWS)

Isabel dos Santos to jedna z najbogatszych kobiet świata. Jej majątek szacuje się na 3,3 mld dolarów. W piątek prezydent Angoli, jej ojciec, powołał ją na szefową państwowej spółki naftowej.

Cały zarząd koncernu naftowego Sonangol został zwolniony w kwietniu tego roku - podaje BBC. Od piątku państwowym gigantem zarządza córka prezydenta Jose Eduardo dos Santosa, który nieprzerwanie kieruje Angolą od 1979 roku.

Isabel dos Santos ma duże udziały w wielu branżach strategicznych Angoli, w tym w wydobyciu diamentów, sektorze bankowości, mediach i telekomunikacji. W znacznej części swoim imperium kieruje z siedziby w Portugalii, gdzie zarejestrowanych zostało większość jej spółek.

Jak podaje BBC jest ona również właścicielem 7 proc. portugalskiego koncernu naftowego i gazowego Galp Energia. Magazyn Forbes szacuje jej majątek na 2,3 mld funtów, czyli około 3,3 mld dolarów.

Jako szefowa firmy naftowej stała się obok prezydenta najpotężniejszą osobą w kraju. Jej brat Jose natomiast kieruje już państwowym funduszem majątkowym Angoli, utworzonym w celu dokonywania inwestycji z wykorzystaniem naftowego bogactwa kraju.

Zobacz kurs ropy naftowej

Angola obok Nigerii jest największym producentem ropy naftowej w Afryce. Gospodarka kraju głównie oparta jest na branży naftowej. Sprzedaż ropy naftowej stanowi ponad 90 procent obrotów dewizowych Angoli.

Tagi: ropa nafrowa, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka światowa
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
04-06-2016

zgredUmieszczono tę notkę jedynie po to, by pokazać, że gdzieś indziej występuje jeszcze większy niż w PiS nepotyzm?

04-06-2016

tedTo tak jak "dobra zmiana" rodziny ministrów PiSowskich już obsadzone na lukratywnych stanowiskach

04-06-2016

kksrOPA Państwowa a to jest złodziejka a nie najbogatasza kobieta :) Tak jak Dubai miasto milionerów którzy gola z ropy a naród bieda. Ta bieda ich … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (15)