Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Do CPK z Dworca Centralnego w 20 minut, ze Szczecina w nieco ponad 3 godziny. Śmiałe plany kolejarzy

Do CPK z Dworca Centralnego w 20 minut, ze Szczecina w nieco ponad 3 godziny. Śmiałe plany kolejarzy

Mikołaj Wild zapewnia, że nie zabraknie śrdoków na rozbudowę infrastruktury łączącej główne miasta z CPK. Fot. Andrzej Iwanczuk/REPORTER
Mikołaj Wild zapewnia, że nie zabraknie śrdoków na rozbudowę infrastruktury łączącej główne miasta z CPK.

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma rozpocząć całkowitą transformację kolei w Polsce. - Polacy będą podróżować dwukrotnie szybciej niż do tej pory - zapewnia Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. A szef PKP SA Krzysztof Mamiński mówi nawet o 15-minutowej podróży do CPK z Dworca Centralnego i około 3-godzinnej ze Szczecina.

O wizjach snutych na temat CPK przez Mikołaja Wilda pisaliśmy już w money.pl. Pełnomocnik rządu mówił wtedy, że "obok Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie całkiem nowe miasto".

W niedzielę na lotnisku Chopina i przed kamerami TVP przedstawiciele kolei i rządu brali znów obiecywali wiele. Wild, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel i Krzysztof Mamiński - prezes PKP SA rozmawiali o roli kolei w obsłudze nowego lotniska. Pełnomocnik rządu do spraw CPK zapewniał, że na stworzenie infrastruktury łączącej CPK z resztą kraju pieniędzy nie zabraknie.

Stanisławów w gm. Baranów. To tu powstanie Centralny Port Lotniczy "Solidarność"


- Na rozbudowę dojazdu do CPK przeznaczymy w miarę potrzeb i możliwości 2-5 mld zł - powiedział Mikołaj Wild. - Jesteśmy na razie na etapie koncepcji, ale biorąc pod uwagę możliwości kolei konwencjonalnej, z centrum Warszawy do CPK powinno się jechać około 20 min, z Łodzi parę minut dłużej - dodał Ireneusz Merchel.

Do CPK w 3 godziny z głównych miast?

- Naszym celem jest, aby z głównych miast Polski można było w maksymalnie w 3 godziny dojechać do CPK - mówił Mamiński. Dodał, że nie będzie to dotyczyło Szczecina, bo trzeba by budować zupełnie nową linię kolejową, a zyski nie dorównałyby jej kosztom.

Prezes PKP PLK powiedział na pocieszeni, że PKP rozpoczęło modernizację trasy Poznań-Szczecin. - Więc 3 godziny 20 minut ze Szczecina chyba będzie realne - stwierdził

Koniec ze spóźnionymi pociągami?

Zapytany o to, czy pociągi dojeżdżające do CPK będą się spóźniały Merchel, odpowiedział: - z tymi opóźnieniami to jest tak, że wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie wiedział.

- CPK to będzie cywilizacyjny skok technologiczny dla nas wszystkich, o opóźnieniach nie będzie już mowy - skwitował Merchel.

- Budowa CPK to początek przebudowy systemu kolejowego w Polsce - powiedział Wild. - Polacy będą podróżować niekiedy dwukrotnie szybciej niż do tej pory – zadeklarował. Dodał też, że budowa CPK oznacza długo wyczekiwaną "integrację Łodzi i Warszawy" .

Czytaj także
Polecane galerie
dfd
2017-12-07 22:03
a jaki to problem zrobić 20 kilometrów tunelu, dzisiaj zwykły tlk tam jedzie 15min
Ola
2017-12-01 15:49
Ha ha ha .... Tak jak dzis troche sniegu I pkp lezy .....
dolata
2017-11-29 07:30
w tym pisowskim rzadzie myśla tylko jak łamać prawo i wymyśać nowe zadania do realizacji w dalekiej przyszłości,której dla nich nie bedzie.a fałszydło staje przed kamerą i bez mrugniecia okiem mówi ZROBILISMY niezliczone ilosci dróg,mostow ,tunelów i innych zadań które wszyscy widzimy,tylko po bliższym ogladzie okazuje się ,że wykonała to platforma.
Pokaż wszystkie komentarze (23)