Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Katarzyna Mikołajewska
|

Do CPK z Dworca Centralnego w 20 minut, ze Szczecina w nieco ponad 3 godziny. Śmiałe plany kolejarzy

23
Podziel się

Plany są śmiałe. Centralny Port Komunikacyjny ma rozpocząć całkowitą transformację kolei w Polsce. - Polacy będą podróżować (...) dwukrotnie szybciej niż do tej pory – zapewnia Mikołaj Wild. - Nie będzie mowy o spóźnieniach - dodaje prezes PKP PLK a szef PKP SA Krzysztof Mamiński mówi nawet o 15-minutowej podróży do CPK z Dworca Centralnego i około 3 godzinnej ze Szczecina.

Mikołaj Wild zapewnia, że nie zabraknie śrdoków na rozbudowę infrastruktury łączącej główne miasta z CPK.
Mikołaj Wild zapewnia, że nie zabraknie śrdoków na rozbudowę infrastruktury łączącej główne miasta z CPK. (Andrzej Iwanczuk/REPORTER)
bDBvYeUl

Budowa Centralnego Portu Komunikacyjnego ma rozpocząć całkowitą transformację kolei w Polsce. - Polacy będą podróżować dwukrotnie szybciej niż do tej pory - zapewnia Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK. A szef PKP SA Krzysztof Mamiński mówi nawet o 15-minutowej podróży do CPK z Dworca Centralnego i około 3-godzinnej ze Szczecina.

O wizjach snutych na temat CPK przez Mikołaja Wildapisaliśmy już w money.pl.Pełnomocnik rządu mówił wtedy, że "obok Centralnego Portu Komunikacyjnego powstanie całkiem nowe miasto".

W niedzielę na lotnisku Chopina i przed kamerami TVP przedstawiciele kolei i rządu brali znów obiecywali wiele. Wild, prezes PKP PLK Ireneusz Merchel i Krzysztof Mamiński - prezes PKP SA rozmawiali o roli kolei w obsłudze nowego lotniska. Pełnomocnik rządu do spraw CPK zapewniał, że na stworzenie infrastruktury łączącej CPK z resztą kraju pieniędzy nie zabraknie.

bDBvYeUn
Zobacz także: Stanisławów w gm. Baranów. To tu powstanie Centralny Port Lotniczy "Solidarność"

- Na rozbudowę dojazdu do CPK przeznaczymy w miarę potrzeb i możliwości 2-5 mld zł - powiedział Mikołaj Wild. - Jesteśmy na razie na etapie koncepcji, ale biorąc pod uwagę możliwości kolei konwencjonalnej, z centrum Warszawy do CPK powinno się jechać około 20 min, z Łodzi parę minut dłużej - dodał Ireneusz Merchel.

Do CPK w 3 godziny z głównych miast?

- Naszym celem jest, aby z głównych miast Polski można było w maksymalnie w 3 godziny dojechać do CPK - mówił Mamiński. Dodał, że nie będzie to dotyczyło Szczecina, bo trzeba by budować zupełnie nową linię kolejową, a zyski nie dorównałyby jej kosztom.

bDBvYeUt

Prezes PKP PLK powiedział na pocieszeni, że PKP rozpoczęło modernizację trasy Poznań-Szczecin. - Więc 3 godziny 20 minut ze Szczecina chyba będzie realne - stwierdził

Koniec ze spóźnionymi pociągami?

Zapytany o to, czy pociągi dojeżdżające do CPK będą się spóźniały Merchel, odpowiedział: - z tymi opóźnieniami to jest tak, że wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie wiedział.

- CPK to będzie cywilizacyjny skok technologiczny dla nas wszystkich, o opóźnieniach nie będzie już mowy - skwitował Merchel.

bDBvYeUu

- Budowa CPK to początek przebudowy systemu kolejowego w Polsce - powiedział Wild. - Polacy będą podróżować niekiedy dwukrotnie szybciej niż do tej pory – zadeklarował. Dodał też, że budowa CPK oznacza długo wyczekiwaną "integrację Łodzi i Warszawy" .

bDBvYeUO
wiadomości
gospodarka
KOMENTARZE
(23)
Kulson
3 lata temu
"Zapytany o to, czy pociągi dojeżdżające do CPK będą się spóźniały Merchel, odpowiedział: - z tymi opóźnieniami to jest tak, że wszyscy o nich mówią, ale nikt ich nie wiedział." - serio?! Na trasie Wrocław - Warszawa to tak z 50% pociągów jest opóźnionych. Gość chyba nigdy nie korzystał z usług PKP Intercity :D
Piotr
3 lata temu
Na razie PKP musi na 2 lata zamykac tory zeby wyremontowac trase poznan warszawa i nie umie tego zrobic zeby pociagi mogly kursowac do szczecina ponizej 6 godzin . Po co te bzdury i mrzonki . PKP to skorumpowana skostniala banda ktorej nie zmienila ani komuna ani PO ani PIS . Jka ktos nie umie remontowac torow dzis na pewno nie zrobi cudów jutro
la
3 lata temu
Jak to bywa w przypadku kolejarzy...na planach się skończy
bDBvYeUP
Ola
3 lata temu
Ha ha ha .... Tak jak dzis troche sniegu I pkp lezy .....
zl
3 lata temu
Czuję ,że dojazd do lotniska będzie dużo droższy od późniejszego lotu
...
Następna strona