Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na
oprac. Mateusz Ratajczak
|

Cyberprzestępcy zatrzymani przez Interpol. Korzystali z "oszustwa nigeryjskiego"

6
Podziel się:

Na inwestora, uchodźcę, spadkobiercę, czy na wygraną w loterii - tak pieniądze wyłudzają cyberprzestępcy. Tak zwane oszustwo nigeryjskie od 20 lat ma się wyjątkowo dobrze. W ostatnim czasie Interpol i zespół ekspertów firmy Fortinet rozpracowali międzynarodową siatkę cyberprzestępców, która dokonała wyłudzeń na ponad 60 mln dolarów.

Cyberprzestępcy zatrzymani przez Interpol. Korzystali z "oszustwa nigeryjskiego"

Na inwestora, uchodźcę, spadkobiercę czy na wygraną w loterii - tak pieniądze wyłudzają cyberprzestępcy. Tak zwane oszustwo nigeryjskie od 20 lat jest wyjątkowo popularne. W ostatnim czasie Interpol i zespół ekspertów firmy Fortinet rozpracowali międzynarodową siatkę cyberprzestępców, która dokonała wyłudzeń na ponad 60 mln dolarów.

Szef międzynarodowej grupy przestępczej, która wyłudziła 60 mln dolarów, został aresztowany w czerwcu tego roku. O Akcję zatrzymania przeprowadził Interpol we współpracy z nigeryjską Komisja ds. Przestępstw Gospodarczych i Finansowych. O aresztowaniu Interpol poinformował dopiero w ostatnim czasie.

Ofiarami grupy byli internauci z całego świata. Cyberprzestępcy stosowali różne metody - w tym również oszustwo nigeryjskie. Czasami znane też jako oszustwo 419 - od artykułu w kodeksie karnym Nigerii.

Na czym polega? Przede wszystkim na wyłudzeniu przelewu na fałszywy cel, najczęściej z obietnicą zwrotu znacznie wyższej kwoty w późniejszym czasie.

Najczęstsze scenariusze? Oszust twierdzi, że jest spadkobiercą ogromnego majątku, lecz by go otrzymać musi najpierw coś zapłacić. Dlatego prosi o pieniądze i obiecuje podzielić się spadkiem. Często spadek jest zamieniany w loterię.

Wśród historii wysyłanych drogą elektroniczną pojawiają się również opowieści o ucieczce z kraju i pozostawieniu tam ogromnych pieniędzy. Oszust twierdzi, że potrzebuje wsparcia, by wyciągnąć z kraju (najczęściej afrykańskiego) swoje pieniądze. Nowością wśród tego typu przestępstw jest np. prośba o założenie działalności gospodarczej.

Pierwsze takie oszustwa pojawiły się jeszcze w latach 70. i 80. - wtedy jeszcze w formie listów pisanych. Od połowy lat 90. oszustwo nigeryjskie przeniosło się do internetu i korzysta głównie z wiadomości e-mail. Od ponad 20 lat przestępcami interesują się amerykańskie służby U. S. Secret Service. Według wielu ekspertów, pieniądze utracone w ten sposób są już nie do namierzenia.

Złodzieje złapani przez Interpol nie ograniczali się jedynie do nigeryjskiego oszustwa. Grupa dokonywała również oszustw związanych z portalami randkowymi i serwisem handlowym Alibaba. Oprócz tego część hakerów przejmowała konta bankowe i próbowała przekierować płatności elektroniczne na swoje rachunki. Grupa wykorzystywała rozległą sieć prania brudnych pieniędzy w celu wypłacania skradzionych środków. O tym, jakich metod używają przestępcy, by prać pieniądze z cyber-zbrodni pisaliśmy tutaj.

Celem cyberprzestępców byli również dyrektorzy przedsiębiorstw. Potwierdza to powszechność stosowania techniki zwanej "behavior blending", polegającej na przeniknięciu do sieci i imitowaniu zachowań pracowników, co pozwala na uniknięcie wykrycia przez długi czas.

Jak udało się złapać przestępców? Dzięki informacjom uzyskanym z analizy zagrożeń dokonanej przez zespół Fortinet FortiGuard Labs - firmy tworzącej cyberzabezpieczenia. Fortinet od ponad roku jest aktywnym członkiem eksperckiej grupy roboczej działającej w strukturach Interpolu.

Jak uniknąć np. oszustwa nigeryjskiego? Poradnik dla polskich internautów już pięć lat temu przygotowała polska policja. "Jeżeli zostaliśmy wybrani na pomocnika w odzyskaniu pieniędzy przez uchodźcę politycznego z czarnego lądu i za to mamy otrzymać np. 12 milionów dolarów, możemy być pewni, że jest to oszustwo" - wyjaśniają przedstawiciele Komendy Głównej Policji.

wiadomości
gospodarka
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(6)
kinga
2 lata temu
Ja też zostałam oszukana
123
8 lat temu
jak ktoś się daje nabrać na list - wpłać mi 4000 zeta a ja ci dam 12 mln$ to powinien za głupotę zapłacić....
Kokolol
8 lat temu
A ilu dokładnie poszło siedzieć ???pięciu ????
gosc............
8 lat temu
do facebooka sie wlamujom i na mojom skzynke
Pinokio
8 lat temu
W Gdańsku do dziś kradną i wszystko gra.