Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Cyfryzacja radia w Polsce. Do 2016 roku plan dla rządu, a od kiedy zmiany?

Cyfryzacja radia w Polsce. Do 2016 roku plan dla rządu, a od kiedy zmiany?

Fot. Jan Kucharzyk/East News

Radio cyfrowe to przyszłość radiofonii - takie przekonanie przyświeca organizatorom konferencji na temat mediów w Poznaniu. Eksperci z Polski i zagranicy rozmawiali o cyfryzacji telewizji, dziś radia.

Przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji Jan Dworak (na zdjęciu) nie ma wątpliwości, że trzeba iść drogą, którą w Polsce wytycza Polskie Radio jako pierwsze nadające w technologii cyfrowej.

- Nie ma tutaj innego wyjścia. Radio nie może pozostać analogową wyspą w cyfrowym świecie - mówi Dworak.

Śladem cyfryzacji telewizji Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji planuje zrewolucjonizować rynek radiowy. Pionierem na rynku jest Polskie Radio, które w październiku ubiegłego roku rozpoczęło nadawanie w jakości cyfrowej w Warszawie i na Śląsku. Do końca 2020 roku sygnał cyfrowy ma być dostępny w całej Polsce.

Jan Dworak podkreśla, że cyfryzacja radia publicznego wynika także z konieczności wypełnienia przepisów zawartych w ustawie o radiofonii i telewizji. Mówią one, że Polskie Radio jest zobowiązane do dotarcia do wszystkich odbiorców w kraju z czterema programami ogólnokrajowymi.

Polskie Radio otrzyma w tym roku na cyfryzację 10 mln zł, które są zarezerwowane we wpływach z abonamentu radiowo-telewizyjnego. Celem jest wyłączenie nadawania analogowego i poprzestanie już tylko na nadawaniu cyfrowym, co oznacza kilkudziesięcioprocentową redukcję kosztów emisji.

Jednak zanim do tego dojdzie trzeba utrzymywać dwa systemy nadawania równolegle - analogowy i cyfrowy - przyznaje Jan Dworak.

- Zalety nadawania cyfrowego są niewątpliwe. To jest potanienie nadawania, czyli również dla nadawców jest to duża zaleta. Problem jest w tym, że trzeba przejść etap nadawania równoległego, i analogowego, i cyfrowego. Dlatego to, co ma być tańsze, na razie robi się droższe - tłumaczy szef KRRiT.

Krajowa Rada Radiofonii i Telewizje chce w cyfryzację radia zaangażować polski rząd.

- Do roku 2016 opracujemy takie pełne założenia, referencje dla rządu. Bo projekt musi mieć szczególne ramy w postaci ustawy o cyfryzacji nadawania radiowego - dodaje Dworak.

W wielu państwach Europy cyfrowa radiofonia ma ugruntowaną pozycję. Radio cyfrowe obecne jest między innymi w Niemczech, Holandii, Wielkiej Brytanii czy Norwegii. W kwestii wdrażania technologii DAB+ Polska w dużej mierze czerpała z doświadczeń zagranicznych.

Czytaj więcej w Money.pl

 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Adam222
89.66.201.* 2014-04-10 22:53
Debilizm. Po zmianie w TV z analoga na cyfrę nic nie można odebrać. Najpierw panowie idioci zainwestujcie w sieć nadajników.
gość774
213.156.114.* 2014-04-10 22:31
a co z SAMOCHODAMI ?!? dopiero radio zmieniłem i co za parę lat nie będzie mi juz potrzebne -,-
jajec.
46.45.107.* 2014-04-10 21:34
Ciekawe co z tunerami w domowych kinach po kilka tysięcy zł? jak nie wprowadzą na rynek tunerów cyfrowych tak jak dla TV to trzeba będzie szykować kosy i na Warszawkę!
Zobacz więcej komentarzy (9)