Notowania

kryzys finansowy
04.06.2012 14:43

Cypr poprosi Europę o pomoc finansową?

Są kłopoty ze znalezieniem 1,8 mld euro by zasilić drugi co do wielkości bank Cypru, Cyprus Popular Bank. Termin mija 30 czerwca.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Leonid Mamchenkov/CC BY 2.0/Flickr)

Szef cypryjskiego banku centralnego ocenił w poniedziałek, że coraz bardziej prawdopodobne staje się sięgnięcie przez Cypr po pomoc finansową od partnerów w strefie euro w celu stabilizacji sektora bankowego.

Panikos Demetriades wyjaśnił, że są kłopoty ze znalezieniem 1,8 mld euro by zasilić drugi co do wielkości bank Cypru, Cyprus Popular Bank. Termin mija 30 czerwca._ - Oczywiście im bliżej tego terminu, tym mniej nieprawdopodobna staje się prośba o pieniądze z UE _ - powiedział prezes w wywiadzie dla brytyjskiego dziennika sfer finansowych _ Financial Times _.

Mocno zaangażowany na greckim rynku obligacji Cyprus Popular Bank ucierpiał w wyniku odpisania części zadłużenia Grecji w ramach ratowania tego kraju przed zupełnym bankructwem. 1,8 mld euro to około jednej dziesiątej cypryjskiego PKB.

Rząd Cypru ma kłopoty z zapewnieniem sobie finansowania na rynkach, bowiem dwie z trzech głównych światowych agencji obniżyły jego rating do statusu śmieciowego. Kraj utrzymuje płynność właściwie tylko dzięki preferencyjnemu kredytowi od Rosji.

Prezes Cyprus Popular Bank, Michalis Sarris, także ocenił, że rośnie prawdopodobieństwo skorzystania przez kraj z pakietu pomocowego UE. Wcześniej sięgnęły po taką pomoc (w którą każdorazowo angażuje się też Międzynarodowy Fundusz Walutowy) Irlandia, Portugalia i Grecja, kosztem niepopularnych, trudnych dla społeczeństwa reform i cięć.

_ - Trudno sobie wyobrazić, skąd miałaby pochodzić pomoc, jeśli nie z UE _ - powiedział Sarris. Cyprowi zależy, by mimo kłopotów i presji ze strony partnerów w strefie euro utrzymać niską, 10-procentową stawkę podatku od przedsiębiorstw. W czerwcu rząd ma ogłosić, jak zamierza zredukować w tym roku deficyt finansów publicznych do 2,5 proc. PKB.

Prezydent Dimitris Christofias obiecywał wcześniej, że dodatkowe środki wprowadzone przez rząd nie przyczynią się do zmniejszenia płac i zasiłków. Komisja Europejska, pytana o wypowiedzi cypryjskich bankowców, stanowczo odmówiła jakiegokolwiek komentarza.

Czytaj więcej w Money.pl
Spółki cypryjskie będą nadal atrakcyjne Eksperci przekonują, że zmiany w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania nie zlikwidują wszystkich przywilejów podatkowych, które oferuje Cypr.
Prezydent-komunista podjął ważną decyzję Prezydent Cypru Dimitris Christofias powiedział, że nie będzie się ubiegał w przyszłym roku o reelekcję,.
"Lepsza Europa" hasłem cypryjskiej prezydencji Lepsza Europa będzie hasłem rozpoczynającej się 1 lipca cypryjskiej prezydencji w Radzie UE.
Tagi: kryzys finansowy, cypr, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, gospodarka światowa
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz