Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
Jakub Ceglarz
Jakub Ceglarz
|

Filip Świtała to nie ten Filip Świtała. Błąd "Gazety Wyborczej"

387
Podziel się

Leszek Czarnecki chciał zatrudnić Filipa Świtałę (byłego wiceszefa KNF) w Idea Banku. Marek Chrzanowski mu to odradzał i wysunął swojego kandydata. Dziś Filip Świtała jest wiceministrem finansów. Problem w tym, że jeden Filip Świtała i drugi Filip Świtała to dwie różne postacie. W materiale "Gazety Wyborczej" potraktowano jednak panów jako jedną osobę.

Wiceminister finansów Filip Świtała to nie ta sama osoba, którą w Idea Banku chciał zatrudnić Leszek Czarnecki
Wiceminister finansów Filip Świtała to nie ta sama osoba, którą w Idea Banku chciał zatrudnić Leszek Czarnecki (Ministerstwo Finansów)
bEhItDpN

To jeden z wątków w materiale o rozmowie Leszka Czarneckiego z przewodniczącym KNF Markiem Chrzanowskim. W materiale "Gazety" (więcej na ten temat)
Filip Świtała występuje jako osoba, którą w Idea Banku chciał zatrudnić Leszek Czarnecki.

Potwierdza to KNF. "W czasie tych spotkań Marek Chrzanowski został poinformowany o woli zatrudnienia w Idea Banku byłego zastępcy Przewodniczącego KNF p. Filipa Świtały w roli osoby odpowiedzialnej ze kwestie restrukturyzacji banku i funkcjonowania audytu" - czytamy w oświadczeniu Komisji. Marek Chrzanowski miał być przeciwko tej kandydaturze ze względu na konflikt interesów.

Świtała to bowiem były wiceprzewodniczący KNF, który został powołany na to stanowisko w lutym 2017 roku. Odpowiadał za nadzór nad pionem bankowym. W instytucji jednak pracował dłużej. Od 2011 roku pracował w Departamencie Bankowości Komercyjnej i Specjalistycznej oraz Instytucji Płatniczych Komisji Nadzoru Finansowego.

bEhItDpP

"We wrześniu 2018 roku premier powołał Filipa Świtałę na stanowisko podsekretarza w Ministerstwie Finansów" - czytamy pod koniec tekstu "Gazety Wyborczej".

Rzeczywiście, Filip Świtała został powołany na wiceministra finansów. Tylko to nie ten sam Filip Świtała. Jak poinformował money.pl rzecznik resortu Paweł Jurek Świtała-wiceminister przez ostatnie miesiące pracował jako dyrektor w Departamencie Systemu Podatkowego w resorcie finansów. Pełnił tę funkcję od 2017 roku. Wcześniej pracował w firmach konsultingowych, Komisji Europejskiej oraz prowadził własną firmę doradztwa podatkowego.

"Wiceminister finansów Filip Świtała i anonsowany w dzisiejszym tekście GW były wiceprzewodniczący KNF Filip Świtała, to dwie różne osoby. Łączenie obu tych osób jest ewidentną pomyłką" - napisał nam rzecznik resortu finansów.

bEhItDpV

O tym, że to dwie różne osoby, można się przekonać na własne oczy. Wystarczy spojrzeć na zdjęcia obu panów.

Z lewej Filip Świtała z KNF, z prawej - wiceminister finansów.

Skąd pomyłka? Winna może tu być... Wikipedia. We wpisie dotyczącym Filipa Świtały znajdziemy bowiem błędną informację, że obecny wiceminister był również wiceprzewodniczącym KNF. A to nieprawda.

bEhItDpW

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

bEhItDqq
KOMENTARZE
(387)
hipis
3 lata temu
Mysle ze facet jest ok
...
3 lata temu
Ale w eter poszlo. Nie wazne ktory jest ktory. Obaj sa zamieszani w afere...
Prawda
3 lata temu
Jaki naczelny, taka gazeta. To nie jest Polska gazeta, to szkodnik 🇵🇱
bEhItDqr
Tak trzeba
3 lata temu
Milionowe odszkodowanie i szkodnika nie ma.
Ja nie
3 lata temu
Gdyby nie tv, mało kto by o tym wiedział. Kto jeszcze czyta tego szmatławca.
...
Następna strona