Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czego nie wiesz o kosztach przelewów zagranicznych?

7
Podziel się:

Chociaż o przelewach zagranicznych i walutach niby wszyscy wszystko wiedzą, to nadal są osoby, które przepłacają za nie. Zdarzają się przelewy zagraniczne, których wartość jest mniejsza od prowizji pobieranych przez bank. Zatem, co należy wiedzieć podczas wysyłania PLN lub innych walut za granicę?

Czego nie wiesz o kosztach przelewów zagranicznych?

Zacznijmy od tego, że przelew zagraniczny funkcjonuje inaczej, niż przelew krajowy. Żebyśmy mogli wysłać pieniądze za granicę, polskie banki muszą skorzystać z międzynarodowej infrastruktury oraz sieci banków korespondentów. I to właśnie jest główny powód wysokich kosztów przelewów zagranicznych. Z kolei to, ile płacimy za daną walutę, uzależnione jest od koniunktury na rynku walutowym. Tyle, że koniunktura określa kurs rynkowy waluty, którego nie znajdziemy w banku, kantorze stacjonarnym ani internetowym. Instytucje, które wymieniają walutę powiększają kurs rynkowy o marżę, której wysokość ustalają same. Jak dowiedzieć się, ile wynosi marża? Także na to pytanie odpowiemy.

Analityk o kosztach przesyłania pieniędzy za granicę

- „Na koszt przelewów zagranicznych największy wpływ ma to, ile banków korespondentów bierze udział w transakcji. Im jest ich więcej, tym transakcja będzie droższa” – mówi Damian Papała, analityk walutowy z serwisu kantoronline.pl. „Banki krajowe prowadzą konta w bankach zagranicznych po to, aby móc realizować przelewy zagraniczne. Jeśli się zdarzy, że odbiorca naszego przelewu posiada konto w banku, w którym nasz bank nie posiada swojego konta, zwiększa się ilość pośredników. W takiej sytuacji przelew wysyłany jest do kolejnego banku, który ma konto w banku naszego odbiorcy. Oczywiście transakcja będzie trwała dłużej”.

Kiedy koszty przelewu będą największe?

Istnieją wypadki w których koszt przelewu będzie ze 100% pewnością bardzo wysoki. Dzieje się tak na przykład wtedy, gdy zlecasz przelew w dolarach do swojego syna, który wyjechał do małego miasteczka w Stanach Zjednoczonych i założył konto w banku, o którym słyszeli wyłącznie lokalni mieszkańcy. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że liczba banków pośredniczących w transakcji będzie spora. A co najgorsze, bank początkowo poda Ci własne koszty wykonania usługi. W niektórych bankach o prowizjach pozostałych banków dowiesz się dopiero po wykonaniu zlecenia.

SEPA

Dla przelewów zagranicznych w euro sprytnym rozwiązaniem są przelewy SEPA. W zleceniu tym nie biorą udziału banki pośredniczące, więc opłata jest niska i z góry znana, a czas realizacji to tylko jeden dzień roboczy. Żeby dokonać przelewu należy znać numer IBAN odbiorcy oraz kod BIC banku odbiorcy.

Podział prowizji – który najlepszy?

Zlecając przelew zagraniczny mamy do wyboru 3 opcje podziału prowizji: OUR, SHA i BEN. Wybierając OUR (z ang. our/nasz), prowizją wszystkich banków pośredniczących obciążane jest saldo konta nadawcy przelewu. Opcja „SHA” (z ang. shared/współdzielony) umożliwia podzielenie kosztów przelewu miedzy nadawcę i odbiorcę. Nadawca ponosi koszty prowizji swojego banku, a odbiorca koszty banku w którym posiada konto oraz banków pośredniczących w transakcji. Damian Papała podkreśla, że opcji „SHA” nie powinny wybierać osoby, które płacą kontrahentom zagranicznym. W tej opcji banki pobierają prowizję nie z salda rachunku, ale z kwoty przelewu, więc otrzymana przez odbiorcę kwota będzie niższa, niż ta na jaką zleciliśmy przelew. Ostatnią opcją podziału opłat jest „BEN”, w której prowizję płaci tylko odbiorca. Jest to najrzadziej udostępniany przez banki sposób podziału prowizji.

W przelewach zagranicznych lepiej się nie mylić

Krajowe przelewy są realizowane na podstawie numeru konta odbiorcy. W przelewach zagranicznych jest inaczej, brany jest pod uwagę kod SWIFT, numer IBAN, BIC oraz imię, nazwisko i adres odbiorcy. W przypadku pomyłki w jakimkolwiek z tych pól, czeka nas kosztowna operacja zwrotu przelanych środków, bądź zlecenia reklamacji (tzw. informacja SWIFT-owa), która będzie zawierała poprawne dane.

Na koniec – wymiana waluty z wąskim spreadem

Zanim zlecisz przelew zagraniczny w obcej walucie, sprawdź ile będzie kosztowała Cię wymiana waluty w banku. Musisz zacząć od określenia, ile wynosi obecnie kurs rynkowy danej waluty (łatwo sprawdzisz to na przykład na wykresie investing.com), a następnie sprawdź kurs sprzedaży tej waluty oferowany przez bank. Różnica pomiędzy tymi dwoma kursami, pozwoli Ci w przybliżeniu odkreślić ile wynosi marża banku. „W naszym kantorze internetowym, wymieniamy walutę nawet do 8% taniej niż w banku lub kantorze stacjonarnym, nie ma żadnych ukrytych opłat, a do tego można negocjować kursy z dealerem walutowym, zwłaszcza, kiedy wymieniamy większą sumę” – mówi Papała. Kantoronline.pl to jeden z najdłużej działających kantorów wirtualnych w Polsce. Kilka miesięcy temu serwis zdobył prestiżową nagrodę w kategorii Money Transfer Solution przyznawaną przez Radę Programową FinTech Digital Congress CEE.

Podsumowując

Wiemy, że temat przelewów zagranicznych oraz rynku walutowego jest skomplikowany. Dlatego zachęcamy do zostawiania pytań w komentarzu pod tym artykułem. Z pewnością na nie odpowiemy

wiadomości
gospodarka
gospodarka polska
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(7)
4903672103691...
6 miesięcy temu
Mam konto za granica Bank Pocztowy we Fancji Bank nie moze przesłać środków uwagi na brak aktywności mojego konta w 100% ,za sprawdzenie zada dużej opłaty czy to słuszne,z mojego konta walutowego robię przelewy za granicę i środki płatnicze są przelewane beż problemu.
xxx
3 lata temu
Jeśli przelew jest z opcją „SHA” a koszty przelewu są większe niż wartość przelewu, to co wtedy?
sxdsdd
3 lata temu
w nmbanku zlozylem dyspozycj zwrotu przelewu zagranicznego juz drugi raz mnie doja i informuja ze to koszty bankow posedniczacych
Agnieszka
4 lata temu
Chcę zrobić zakupy online w niemieckim sklepie internetowym, sklep ma konto w jednym z niemieckich banków. Jaki rodzaj przelewu zagranicznego wybrać?
8502
4 lata temu
Mam przyznana rente wdowia z Niemiec w kwocie 8 euro bank pobiera opłaty w kwocie 35 zł za każdy przelew i co wtedy czy muszę dopłacać do tej renty