Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
nbp
30.10.2008 13:06

Czeka nas wzrost inflacji

NBP:Stymulują ją rosnące ceny żywności i nośników energii

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Leszek Szymański)

Średnioroczna inflacja konsumencka wyniesie w tym roku 4,3 procenta w roku 2009 wzrośnie do 4,7 procenta, zaś w 2010 roku obniży się do 3,2 procenta, wynika z centralnej ścieżki projekcji inflacyjnej Narodowego Banku Polskiego.

_ -W 2009 r. spodziewane jest utrzymanie się wysokiego tempa wzrostu cen konsumenta mierzonych indeksem CPI. Do końca 2009 r. inflacja będzie znajdowała się powyżej górnej granicy przedziału odchyleń od celu, powracając do pasma dopiero w 2010 r. Pod koniec horyzontu projekcji inflacja zbliży się do celu inflacyjnego NBP ustalonego na 2,5 procenta _ - głosi ,,Raport o inflacji".

*ZOBACZ TAKŻE: *

Prawdopodobieństwo kształtowania się inflacji powyżej celu inflacyjnego stopniowo maleje do ok. 0,48 w ostatnim kwartale projekcji, przy istotnym wzroście prawdopodobieństwa utrzymania się inflacji w paśmie odchyleń od celu w 2010 r. w porównaniu do 2009 r., podano także.

Inflacja konsumencka wyniosła we wrześniu 4,5 procenta r/r wobec 4,8 procenta w sierpniu, kiedy, zdaniem ekspertów, odnotowano jej szczyt.

W _ Raporcie _ podkreślono, że na podniesienie stopy inflacji w 2008 roku w znacznym stopniu wpłynie wysokie tempo wzrostu cen żywności i nośników energii.

_ -Ze względu na istotny wzrost kosztów pracy, przyspieszy także inflacja bazowa _ - czytamy w _ Raporcie _. Wskaźnik cen inflacji bazowej po wyłączeniu cen żywności i energii wyniesie 2,4 procenta r/r w 2008 roku, 4 procenty w 2009 roku i 3,2 procenta w kolejnym roku wobec ubiegłorocznego poziomu 1 procenta.

_ -Osłabienie presji inflacyjnej wiążącej się ze spadkiem cen na rynkach światowych, w tym cen surowców rolnych i energetycznych, zaznaczy się wyraźniej dopiero w końcu horyzontu projekcji, ze względu na działające w przeciwnym kierunku wcześniejsze umocnienie kursu dolara amerykańskiego. Od połowy 2009 r. następować będzie natomiast stopniowa redukcja presji kosztowej ze strony rynku pracy i spadek inflacji bazowej _ - czytamy dalej.

Według NBP ceny żywności wzrosną w tym roku o 6,3 procenta, w 2009 roku - o 3 procenty zaś w 2010 roku odnotują spadek o 0,4 procenta. W ub. roku wzrost cen żywności wyniósł w tym ujęciu 4,8 procenta.

Według tych założeń, ceny nośników energii zwiększą się w tym roku o 8,8 procenta oraz o 10,5 procenta w 2009 roku, zaś w 2010 roku - o 9,3 procenta. W ub. roku ich wzrost wyniósł 3,8 procenta, podał NBP.

_ -Październikowa projekcja zakłada wyhamowanie dynamiki światowych cen surowców rolnych i energetycznych oraz ich stabilizację lub umiarkowany spadek w 2009 i 2010 r. Scenariuszowi takiemu powinno sprzyjać prognozowane spowolnienie globalnego tempa wzrostu oraz dostosowania podażowe, będące odpowiedzią na utrzymujący się wysoki popyt i ceny surowców _ - czytamy w dokumencie.

Tagi: nbp, wiadomości, waluty, gospodarka, pieniądze, najważniejsze, gospodarka polska, giełda na żywo
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz