Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czesi lepsi w kuszeniu inwestorów

0
Podziel się:

Ponad 10 miliardów dolarów w tym roku zainwestują zagraniczne firmy w Polsce. Czesi ściągają jednak większą liczbę inwestorów, stwarzając im lepsze warunki.

Czesi lepsi w kuszeniu inwestorów
(PAP/ Adam Hawałej)

Ponad 10 miliardów dolarów, wyniosą w tym roku bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Polsce. Czesi ściągają jednak większą liczbę inwestorów, stwarzając im lepsze warunki.

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że inwestycje zagraniczne w naszym kraju w pierwszej połowie tego roku miały wartość 4 miliardów 739 milionów euro - poinformował Józef Sobota z NBP.

Andrzej Kanthak, prezes Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych
Sobota:Jest sporo inwestycji średniej wielkościpowiedział, że Agencja prowadzi projekty inwestycyjne, dzięki którym ma powstać ponad 20 tysięcy nowych miejsc pracy.

Ponad 5 tysięcy miejsc pracy ma powstać dzięki decyzjom o inwestycjach zagranicznych, które zapadły w pierwszej połowie tego roku. Prezes Kanthak poinformował, że do dziś zagraniczni inwestorzy utworzyli w Polsce około 40 centrów usług.

Shell w Centrum Finansowo-Księgowym w Krakowie planuje zatrudnić 800 osób. Na to Centrum firma zamierza przeznaczyć prawie 7 milionów euro. Umowa w tej sprawie była podpisana w kwietniu tego roku.

Bezpośrednie
Kanthak: Czas obsługi projektu jest długi inwestycje zagraniczne przyśpieszają rozwój gospodarki, mają korzystny wpływ na eksport i na tworzenie miejsc pracy.

Ekspert Pracodawców Prywatnych Jeremi Mordasiewicz uważa, że obecny poziom inwestycji zagranicznych w Polsce nie powinien nas jeszcze satysfakcjonować, choć jest na dobrym poziomie.

Kanthak: To są głównie centra outsourcingoweZwrócił on jednak uwagę, że nasi południowi sąsiedzi, Czechy, stwarzają lepsze niż my warunki do inwestowania i przyciągają więcej kapitałów zagranicznych. Poza tym w ubiegłych latach napływ inwestycji był wyższy dzięki prywatyzacji. W tej chwili prywatyzacja została wyhamowana i często niskorentowne sektory gospodarki nie otrzymują wsparcia w postaci inwestycji zagranicznych.

Jeremi Mordasewicz podkreślił, że inwestycje zagraniczne są bardzo ważne dla gospodarki, bo pozwalają na napływ nowych technologii do kraju i powodują szybszą modernizację produkcji w wielu dziedzinach gospodarki.

Z danych za rok ubiegły wynika, że wśród największych inwestorów w Polsce znajdują się instytucje finansowe, sieci handlowe oraz koncerny samochodowe.

gospodarka
pieniądze
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)