Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Czeski CEZ chce wziąć udział w prywatyzacji polskiej energetyki

0
Podziel się:

Grupa energetyczna CEZ, największa firma w Republice Czeskiej, chce wziąć udział w prywatyzacji polskiej energetyki, powiedział agencji ISB Vladimir Schmalz, dyrektor odpowiedzialny w CEZ za fuzje i przejęcia.

„Jesteśmy zainteresowani kupnem w Polsce, w procesie prywatyzacji, zarówno dystrybutorów, jak i producentów energii elektrycznej” – powiedział ISB Schmalz w środę wieczorem, podczas prezentacji spółki w ambasadzie Republiki Czech.

Według dyrektora, w środę przedstawiciele grupy poinformowali o planach inwestowania w Polsce ministra skarbu Jacka Sochę.

„Do dyspozycji na inwestycje mamy 3 mld euro, z tym, że oprócz Polski chcemy inwestować m.in. na Słowacji, w Rumunii i Bułgarii” – powiedział ISB Schmalz.

Obecnie CEZ finalizuje przejęcie grupy dystrybutorów energii elektrycznej na terenie Bułgarii.

Dyrektor dodał, że CEZ wykazuje bardzo wysoki cash-flow, dzięki czemu jest w stanie bez problemu sfinansować inwestycje. „W pierwszym półroczu 2004 roku było to ok. 800 mln euro” – powiedział.

Schmalz powiedział też ISB, że CEZ jest zainteresowany obejmowaniem większościowych, co najmniej 51-procentowych, pakietów akcji w dystrybutorach i producentach energii w Polsce i takie stanowisko przedstawiciele spółki przekazali ministrowi skarbu.

„Jeśli na sprzedaż zostaną wystawione mniejszościowe pakiety w spółkach sektora, grupa rozważy także swoje zaangażowanie w takie projekty” – dodał.

Schmalz nie chciał określić priorytetów inwestycyjnych CEZ w Polsce, ani docelowego planowanego udziału w naszym rynku. Wśród możliwych inwestycji wymienił Elektrownię Kozienice, Południowy Koncern Energetyczny (PKE), Eneę, G-8 oraz Energię Pro.

„Dziś mogę zadeklarować, że weźmiemy udział w każdej prywatyzacji, jeśli Skarb Państwa zdecyduje się na sprzedaż akcji którejś ze spółek energetycznych” –powiedział.

Grupa CEZ jest zintegrowaną pionowo strukturą holdingową skupiającą zarówno producentów energii, jej dystrybutorów, jak i kopalnie węgla. Łącznie w 99 spółkach grupy pracuje 18 tys. osób.

W skład holdingu wchodzą m.in. dwie elektrownie jądrowe, 15 cieplnych opalanych głównie węglem brunatnym oraz 30 wodnych. Dostęp do klientów końcowych zapewnia CEZ posiadanie pięciu dystrybutorów w północnej i środkowej części Republiki Czeskiej.

Akcje CEZ są notowane na giełdzie w Pradze oraz w postaci kwitów depozytowych (GDR) w Londynie. Według stanu na 11 czerwca, kiedy odbyło się walne zgromadzenie spółki, 67,61% akcji CEZ należało do czeskiego Skarbu Państwa, 23% do inwestorów instytucjonalnych, 5,34% do indywidualnych, a 4,05%– do banków depozytariuszy.

Na koniec 2003 roku CEZ dysponował mocą energetyczną ponad 12 tys. MW, czyli 71% potencjału na rynku czeskim. Sprzedaż energii całej grupy wyniosła 69 TWh.

W 2003 roku CEZ odnotował przychód w wysokości 84,82 mld koron czeskich (ok. 11,69 mld zł), a zysk netto wyniósł 5,93 mld koron (ok. 0,82 mld zł). W pierwszym półroczu 2004 firma wypracowała 7,29 mld koron zysku netto przy przychodach 50,51 mld koron.

energetyka
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)