Notowania

rpp
30.11.2010 11:52

Członek RPP: Grudzień nie jest czarnym kotem

Prof. Jan Winiecki uważa, że dane o PKB powinny dać do myślenia RPP.

Podziel się
Dodaj komentarz
(kprm.gov.pl)

_ - Dane o wzroście PKB w III kw. powinny skłonić RPP do przyjrzenia się i zastanowania, czy wewnętrzna dynamika gospodarki może stanowić impuls do wzrostu inflacji _ - uważa Jan Winiecki z RPP.

_ - Co jest pocieszające to to, że rośnie konsumpcja, ale to jest oczekiwane. Natomiast ja się spodziewałem, że inwestycje ruszą dopiero w przyszłym roku, okazuje się, że pierwsze przebłyski widać już w III kwartale. Wobec tego na pewno jest to informacja dobra. Czy to jest informacja pokazująca, że gospodarka przekracza granice swojego potencjału - jeszcze nie - _mówi profesor Winiecki.

_ - Ale myślę, że trzeba się zacząć uważnie przyglądać temu, jak wygląda różnica między dynamiką PKB, a potencjalnym wzrostem produktu krajowego. (...) W każdym razie trzeba o tym zacząć myśleć _ - powiedział Winiecki w _ TVN CNBC _.

_ - Jeżeli mówię, że trzeba się czemuś przyglądać, zastanowić się, czy to jest już sygnał, który nam coś mówi, że za te 2-4-6 kwartałów sytuacja zacznie wpływać na wzrost cen wywołany wewnętrzną dynamiką gospodarczą - bo wzrost cen wynikający z ruchu cen surowców i materiałów na świecie jest wyraźny i wpływa na naszą inflację, to obserwujemy od paru miesięcy - to oznacza, że rzeczywiście powinno to być w zakresie naszych rozważań, także tych najbliższych - grudniowych _ - dodał.

[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t94084.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hausner;kontra;rostowski;kreatywne;operacje;rachunkowe,238,0,705262.html) Hausner kontra Rostowski: kreatywne operacje rachunkowe
_ - Nie uważam, że grudzień jest czymś w rodzaju czarnego kota, tzn. że jak przebiegnie nam drogę grudzień, to nie powinniśmy podejmować decyzji takich czy innych. To samo dotyczy inflacji _ - uważa członek RPP.

Główny Urząd Statystyczny podał we wtorek, że PKB wzrósł w III kwartale 2010 roku o 4,2 proc. w ujęciu rocznym, po wzroście o 3,5 proc. w ujęciu rocznym w II kwartale.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/132/t94084.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/hausner;o;podwyzce;stop;nie;przegapilismy;momentu,209,0,724945.html) Hausner o podwyżce stóp: Nie przegapiliśmy momentu Nie popełniliśmy żadnych błędów - uważa członek RPP.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/114/t46450.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/rostowski;spokojny;nie;przekroczymy;progu,54,0,724790.html) Rostowski spokojny. Nie przekroczymy progu Minister finansów nie boi się wpływu wahań kursowych na poziom długu publicznego.
Tagi: rpp, wiadomości, wiadmomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz