Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na
Maciej Czujko
|

Czujko: Grekom zostawić tylko kozy i drzewka oliwne

0
Podziel się:

To przez nich ciułamy grosz, żeby mieć na kredyt.

Czujko: Grekom zostawić tylko kozy i drzewka oliwne

Do tej pory klepaliśmy biedę za swoje lenistwo. Socjalistyczna zasada _ Czy się stoi, czy się leży dwieście złotych się należy _ zrujnowała gospodarkę i przez całe lata 90. oraz pierwszą dekadę XXI wieku goniliśmy Europę, a uciekaliśmy Afryce. Teraz sytuacja się zmieniła. Dogoniliśmy Zachód naszego kontynentu i ciułamy grosz do grosza, bo grecki tramwajarz dostaje premie za mycie rąk, a czas pracy liczył od wyjścia z domu.

Mechanizm jest prosty. Greckie lenistwo doprowadziło ten kraj do bankructwa. Europa - której zależy na przetrwaniu jednego z jej członków - pompuje w Grecję kolejne miliardy euro, co z kolei osłabia tę walutę. Inwestorzy widzą bowiem, że kłopot grecki, to problem całej strefy euro, i uciekają od tej waluty w tę najbezpieczniejszą na świecie - franka szwajcarskiego.

Tego samego, w którym ponad pół miliona Polaków zaciągnęło kredyty hipoteczne. Frank rośnie, bo coraz więcej ludzi chce go kupić, a polska rodzina musi wydać coraz więcej złotówek, by spłacić ratę w tej coraz droższej walucie.

Na szczęście wielu kredytobiorców - zwłaszcza tych, co w życiu kierują się raczej sercem niż rozumiem - nie kojarzy swojej niedoli z greckim problemem. Co by było, gdyby dotarło do nich, że płacą za greckie lenistwo? Gdyby usłyszeli jeszcze, że przepracowani Grecy atakują budynki swojego rządu, ponieważ ten chce zacząć oszczędzać?

**

Wycieczki do Grecji mogłyby stać się bardziej popularnie nie tylko przez to, że tanieją. Wielu z naszych rodaków, co to bardziej szanują swoją godność niż pieniądze, pojechałoby tam przetrzepać skórę niejednemu Adonisowi, który zamiast pracować leży i pachnie. Oczywiście inkasując przy tym groteskowe premie za nic.

Bo przecież pupile Europy wywalczyli sobie takie bonusy jak: 28-godzinny dzień wolny, premie za mycie rąk w pracy, za niespóźnianie, za umiejętność obsługi komputera czy ksera. Pracownicy przedsiębiorstw komunikacyjnych dostają dodatki za rozgrzewanie silników służbowych aut, a kolejarze mają płacone za każdy kilometr, o który oddalają się od domu. To tylko kilka przykładów.

Krew się gotuje, a zdrowy rozsądek podpowiada, że nie powinniśmy tych Greków ratować, a ich wyprzedać. Wszystkie wyspy Niemcom, hotele Chińczykom, a Szwajcarom zabytki. Grekom proponuję zostawić tylko kozy i drzewka oliwne. Niech, cholera, próbują od nowa. Tak jak my w 89.

Czytaj w Money.pl
[ ( http://static1.money.pl/i/h/89/t91225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatni;inwestorzy;uratuja;grecje,222,0,850654.html) Prywatni inwestorzy uratują Grecję? Rehn: Unia Europejska bliska jest przyjęcia niemieckich propozycji zamiany greckich obligacji na nowe.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/169/t141225.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/strajki;w;grecji;protestuja;przeciw;oszczednosciom,202,0,847818.html) Strajki w Grecji. Protestują przeciw oszczędnościom Wstrzymano ruch kolejowy, nie działa komunikacja miejska w Atenach. Strajkują też pracownicy ministerstw i kilku banków.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/78/t96078.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/unia-europejska/wiadomosci/artykul/prywatyzacja;warunkiem;pomocy;dla;grecji,14,0,846606.html) Prywatyzacja warunkiem pomocy dla Grecji Słowacja swój udział w pakiecie pomocy dla dotkniętego kryzysem kraju obwarowuje licznymi zastrzeżeniami.
[ ( http://static1.money.pl/i/h/22/t140566.jpg ) ] (http://www.money.pl/gospodarka/wiadomosci/artykul/okupuja;budynek;ministerstwa;finansow,27,0,844315.html) Okupują budynek ministerstwa finansów Równolegle Unia i MFW prowadza negocjacje co do nowego programu pomocowego dla tego kraju.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)