Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
daimler
04.05.2016 10:44

Daimler zbuduje fabrykę silników na Dolnym Śląsku

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował w środę, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Fabryka ma powstać w Jaworze, na zachód od Wrocławia.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Uli Deck/PAP/DPA)

Niemiecki koncern motoryzacyjny Daimler poinformował w środę, że planuje wybudowanie w Polsce fabryki silników. Fabryka ma powstać w Jaworze na zachód od Wrocławia. Produkcja ruszy za trzy lata. - To dobrze świadczy o kondycji polskiej gospodarki - mówi wicepremier Mateusz Morawiecki.

Aktualizacja: 20:50

To pierwsza taka deklaracja dużego zachodniego koncernu za kadencji obecnego rządu. Mateusz Morawiecki liczy, że będzie ich więcej. - Na takich przedsięwzięciach nam zależy i będziemy pracować nad tym, aby było ich jak najwięcej. Mam nadzieję, że ta inwestycja będzie katalizatorem następnych dobrych przedsięwzięć, które zwiększają innowacyjność i konkurencyjność polskiej gospodarki - powiedział wicepremier.

Mateusz Morawiecki

Decyzja o ulokowaniu w naszym kraju fabryki silników samochodowych nowej generacji potwierdza otwartość Polski na inwestycje zagraniczne.

- Dobrze świadczy też o kondycji polskiej gospodarki, dlatego będziemy konsekwentnie realizować Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, który pozwoli stworzyć warunki zachęcające inwestorów do kolejnych tego typu przedsięwzięć – dodaje.

Wicepremier podkreśla wartość polsko-niemieckiej współpracy gospodarczej. - Jestem przekonany, że ta inwestycja wzmocni polsko-niemiecką współpracę gospodarczą. Ma ona też wymiar symboliczny, bo w tym roku obchodzimy 25-lecie zawarcia traktatu o współpracy z 1991 roku - dodaje.

Daimler zastrzega jednak, że realizacja tych planów zależy od "warunków ramowych" - innymi słowy od subwencji, na które liczy koncern.

Podczas briefingu wicepremier Mateusz Morawiecki powiedział, że w każdej tego typu inwestycji pojawia się taki element, jak wsparcie państwa. - Może dotyczyć np. braku opodatkowania w przypadku specjalnej strefy ekonomicznej i to tutaj będzie miało miejsce - powiedział. Dodał, że pomoc publiczna nie była jednak tym elementem, którym Polska konkurowała z innymi krajami o inwestycję. - Konkurowaliśmy wykwalifikowaną kadrą, naszymi obietnicami dotyczącymi szkolnictwa zawodowego. Krótko mówiąc, ludzie są najważniejsi, również dla takiego inwestora, jak Mercedes - zaznaczył.

Podkreślił, że udział Polski w tej inwestycji jest jeszcze ,,kwestią ostatecznych uzgodnień". - Nie jest to kwota jakaś znacząca w porównaniu do skali tej inwestycji, gdzie w pierwszej fazie ma ona wynieść kilkaset mln euro, w drugiej i trzeciej fazie - jeśli one by nastąpiły - jeszcze kolejne kilkaset mln euro - powiedział.

W nowej fabryce mają być produkowane czterocylindrowe silniki benzynowe i dieslowskie. Na pierwszym etapie przewidziano inwestycje w wysokości 500 milionów euro. Agencja dpa odnotowuje, że rzecznik Daimlera nie potrafił jeszcze powiedzieć, ile miejsc pracy zapewni fabryka w Jaworze. Jednak polskie Ministerstwo Rozwoju podaje, że w fabryce znajdzie zatrudnienie kilkaset osób.

Fabryka powstanie na obrzeżach ponad 20-tysięcznego Jawora w Dolnośląskiej Strefie Aktywności Gospodarczej S3 Jawor (DSAG-S3), części Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Teren przeznaczony pod inwestycje ma ponad 460 hektarów i pod tym względem jest to największy w Polsce teren inwestycyjny w jednym kawałku.
Emilian Bera, burmistrz Jawora przekonuje, że atutem tych obszarów jest położenie przy kluczowych szlakach komunikacyjnych. - Umiejscowione są przy powstającej drodze ekspresowej S3 i w bliskim sąsiedztwie autostrady A4. Tuż przy tym obszarze znajduje się czynna linia kolejowa - wskazuje.

W 2015 r. wybudowaniem fabryki na terenie DSAG-S3 zainteresowana była indyjska grupa TATA produkująca brytyjskie marki samochodów Jaguar i Land Rover. Polska przegrała rywalizację o inwestycję wartą około miliarda funtów ze Słowacją. Ówczesny wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński powiedział wówczas, że oczekiwania inwestora dotyczące pomocy publicznej dla tej inwestycji były zbyt wygórowane.

Zobacz też: Ile zarabiają Polacy?

Tagi: daimler, wiadomości, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz