Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Dane z polskiego przemysłu. Zobacz wyniki raportu GUS

0
Podziel się:

Analitycy prognozowali wprawdzie spadki, ale nie tak głębokie.

Dane z polskiego przemysłu. Zobacz wyniki raportu GUS
(Nejron/Dreamstime)

Produkcja przemysłowa w Polsce w maju zmalała o 1,8 procent w porównaniu do analogicznego okresu poprzedniego roku - podaje GUS w najnowszym raporcie. To wynik znacznie gorszy od oczekiwań analityków, którzy prognozowali spadek o 0,8 procent. Przyczyn należy upatrywać głównie w mniejszej ilość dni roboczych. W stosunku do kwietnia tego roku nastąpił delikatny wzrost rzędu 0,7 procent.

_ - W stosunku do maja ubiegłego roku spadek produkcji sprzedanej odnotowano w 18 (spośród 34) działach przemysłu. Między innymi w produkcji koksu i produktów rafinacji ropy naftowej - o 11,7 procent, maszyn i urządzeń - o 11,1 procent, komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych - o 9,8 procent, metali - o 8,3 procent oraz wyrobów z metali - o 4,3 procent _ - napisał GUS w komentarzu.

_ - Wzrost produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z majem ubiegłego roku wystąpił w 16 działach. Między innymi w produkcji mebli - o 6,7 procent, urządzeń elektrycznych - o 5,0 procent, pojazdów samochodowych, przyczep i naczep, wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych - po 4,3 procent oraz wyrobów z drewna, korka, słomy i wikliny - o 3,3 procent _ - dodał.

źródło: Money.pl na podstawie danych GUS

Spadków można się było spodziewać przede wszystkim ze względu na niekorzystny układ kalendarza w maju. Efektywności nie sprzyjały dwa długie weekendy.

Ogólny klimat koniunktury w przetwórstwie przemysłowym w maju oceniany jest mniej pesymistycznie niż w kwietniu, ale gorzej niż w analogicznym miesiącu ostatnich trzech lat. Bieżący portfel zamówień jest ograniczany w mniejszym stopniu niż w ubiegłym miesiącu, natomiast bieżąca produkcja nawet nieznacznie wzrasta.

Prognozy są znacznie bardziej optymistyczne. Sytuacja finansowa przedsiębiorstw oceniana jest mniej negatywnie, w najbliższych miesiącach można oczekiwać jej niewielkiej poprawy. Z kolei ceny wyrobów przemysłowych mogą nadal nieznacznie rosnąć.

Poprawę koniunktury sygnalizuje 16 procent badanych przedsiębiorstw, a jej pogorszenie 17 procent (w kwietniu odpowiednio 15 i 21 procent). Pozostałe przedsiębiorstwa uważają, że ich sytuacja nie ulega zmianie.

Znacznie gorzej przedstawia się sytuacja w budownictwie. Produkcja w tym sektorze w maju 2013 roku spadła w ujęciu rocznym we wszystkich działach. W stosunku do maja 2012 roku spadek produkcji w jednostkach specjalizujących się we wznoszeniu obiektów inżynierii lądowej i wodnej wyniósł 32,7 procent, w podmiotach, których podstawowym rodzajem działalności jest wznoszenie budynków - 27,9 procent, a w jednostkach zajmujących się głównie robotami budowlanymi specjalistycznymi 17,7 procent.

Według GUS w porównaniu z kwietniem we wszystkich działach budownictwa zanotowano wzrost produkcji: w jednostkach, których podstawowym rodzajem działalności są roboty związane z budową obiektów inżynierii lądowej i wodnej - o 27,5 procent, w przedsiębiorstwach realizujących głównie roboty budowlane związane ze wznoszeniem budynków o 12,6 procent, a w wykonujących roboty budowlane specjalistyczne - o 8,5 procent.

Publikowane przez GUS wskaźniki są podstawowymi miernikami działalności gospodarczej przedsiębiorstw i firm przemysłowych. Badanie dotyczy firm zatrudniających powyżej 9 osób i obejmuje między innymi wartość sprzedanych wyrobów, produkcji niezakończonej oraz wartość robót i usług świadczonych odpłatnie.

Są to kolejne ważne dane w kontekście decyzji Rady Polityki Pieniężnej w sprawie stóp procentowych. Zmniejszająca się skala działalności przedsiębiorstw w kluczowej dla gospodarki gałęzi jaką jest przemysł, zwiększa prawdopodobieństwo cięć na lipcowym posiedzeniu.

Czytaj więcej w Money.pl
Zatrudnienie spada, ale pensje rosną. Zobacz nowe dane GUS W maju w firmach zatrudnionych było 5,48 mln pracowników. Ile wyniosła ich średnia płaca?
Polska gospodarka jest zagrożona Były wicepremier w krytyczny sposób przedstawia sytuację w Polsce.
Teraz Polacy chcą podbić nawet ten rynek Mają szanse zaistnieć w bardzo różnych branżach, między innymi w energetyce i usługach IT.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
money.pl
KOMENTARZE
(0)