Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na

Decyzja RPP pojutrze. Spada kurs złotego

0
Podziel się

Złoty słabnie przed decyzją Rady Polityki Pieniężnej. Zobacz, co za tym stoi.

Decyzja RPP pojutrze. Spada kurs złotego
(Grupo P7 - Mais Europa/CC BY-NC-SA/Flickr)
bDZKGsOd

Utrzymująca się podwyższona inflacja, niepewność związana z kształtowaniem się koniunktury gospodarczej w 2012 roku oraz publikacja już za niespełna 3 tygodnie najnowszej projekcji inflacji gwarantują, że na rozpoczynającym się jutro posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej stopy procentowe pozostaną na dotychczasowym poziomie.

Dzisiaj złoty najbardziej słabnie w stosunku do dolara, który kosztuje już ponad 3,20 złotego. Nieco lepiej jest w przypadku euro i franka - obie waluty rosną 0,5 procenta, a kurs wynosi odpowiednio 4,18 i 3,47 złotego.

Zobacz jak zachowuje się dzisiaj kurs złotego Dodaj wykresy do Twojej strony internetowej

bDZKGsOf

Rada utrzyma więc neutralne stanowisko i będzie kontynuować strategię _ wait and see _, obserwując kształtowanie się procesów inflacyjnych i gospodarczych w pierwszych miesiącach 2012 roku. Żaden z dwunastu ankietowanych analityków nie oczekuje podwyższenia stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu RPP.

W ocenie ekspertów, podwyższona niepewność w kwestii kształtowania się koniunktury w najbliższych miesiącach oraz utrzymująca się podwyższona inflacji skłoni większość Rady do podtrzymania strategii wyczekiwania i obserwacji bieżących wskaźników.

Ponadto w ważnym argumentem przemawiającym za stabilizacją stóp jest również zbliżająca się projekcja inflacyjna, która jest dla członków władzy monetarnej podstawowym źródłem analiz wspierających proces decyzyjny RPP.

Posiedzenie RPP odbywa się w dniach 7-8 lutego 2012 roku, a decyzja zostanie ogłoszona w środę, 8 lutego, we wczesnych godzinach popołudniowych. Od czerwca 2011 roku główna stopa procentowa (referencyjna) wynosi 4,50 procenta.

bDZKGsOl
Czytaj więcej o stopach procentowych w Money.pl
Nie było szans na podwyżkę stóp na ostatnim posiedzeniu RPP Podczas grudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej (RPP) nie zgłoszono wniosku o podwyżkę stóp procentowych.
RPP podjęła decyzję odnośnie stóp procentowych Analitycy byli zgodni, co do kierunku polityki pieniężnej nakreślonej przez polskie władze monetarne.
Stopy procentowe bez zmian? Zobacz do kiedy Stabilizacja stóp procentowych jest możliwa w całym pierwszym półroczu - uważa Elżbieta Chojna-Duch z RPP.
bDZKGsOG
Źródło:
ISBnews
KOMENTARZE
(0)