Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Deficyt w Polsce. Morawiecki uspokaja Komisję Europejską

Deficyt w Polsce. Morawiecki uspokaja Komisję Europejską

Fot. Stefan Maszewski/REPORTER

Wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki zapewniał w Brukseli, że Polska będzie utrzymywała dyscyplinę budżetową. Wątpliwości ma Komisja Europejska, która prognozuje wzrost deficytu w przyszłym roku powyżej dozwolonego poziomu 3 procent PKB.

Jej wiceszef Valdis Dombrovskis zapytał polskiego wicepremiera, jak ewentualne kolejne wydatki wpłyną na sytuację budżetową. Mateusz Morawiecki podkreślił, że rząd chce utrzymać deficyt poniżej 3-procentowego limitu.

- Odpowiedziałem, że na pewno będziemy wszystko utrzymywali pod kontrolą, to znaczy nie będzie wydatków, które jakoś w istotny sposób zakłócą nasze kryteria. Będziemy starali się utrzymać to w okolicach 3 procent. Na 2017 rok mamy intencje być poniżej 3 procent - powiedział wicepremier Morawiecki.

Według zimowych prognoz Komisji Europejskiej, które zostały opublikowane w lutym, deficyt finansów publicznych w Polsce w przyszłym roku wyniesie 3,4 procent PKB. Mateusz Morawiecki podkreślił, że to przedwczesna analiza. Dodał, że Polska będzie przedstawiała swoje racje.

- Minister finansów ma ciekawe plany, żeby pozyskiwać więcej środków umykających z podatku VAT, z podatku CIT, integracja instytucji skarbowych i celnych jest bardzo ważna - tłumaczył wicepremier. Kolejne prognozy Komisja Europejska opublikuje w maju.

Zobacz także: Wojciechowski: S&P ma rację, Polska może mieć problem z deficytem w 2017 r.

 

 

IAR
Czytaj także
Polecane galerie
Tak sobie myślę
83.20.121.* 2016-05-19 10:51
Niech Morawiecki jeszcze uspokoi USA po swojej skandalicznej wypowiedzi obrażającej cały amerykański naród, który według jego słów jest zdolny do wyboru między "dżumą i cholerą"jeśli chodzi o najważniejsze stanowisko w USA. Ciekawe jakim cudem ten "dyplomata" był prezesem BZWBK. Za tego typu wypowiedź o kontrahencie lub jakimkolwiek partnerze każdy pracownik porządnego banku wyleciałby na przysłowiowy zbity pysk. Chyba trzeba zwiewać z BZWBK skoro takich prezesów tam wybierają. Strach się bać.
gorszy sort
83.26.174.* 2016-03-03 20:57
Błazny Kaczyńskiego wykończą Polskę
Konstytucjonalista
77.255.113.* 2016-03-03 11:26
Po pierwsze nie kradną, przez co oszczędzą na dzieci. Po drugie, nie dają kraść, przez co oszczędzą na emerytów. Po trzecie nie marnują i się nie lenią, jak ryży i jego banda, przez co wypracują na obniżenie kosztów prowadzenia działalności. Po czwarte pkt. 1-3 spowodują ożywienie gospodarcze, co zbilansuje socjal. UE niech się zajmie deficytem Angeli M.
Zobacz więcej komentarzy (76)