Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Polskie firmy z coraz większym deficytem zatrudnienia. Liczba wakatów w ciągu roku wzrosła o połowę

Polskie firmy z coraz większym deficytem zatrudnienia. Liczba wakatów w ciągu roku wzrosła o połowę

Niedobór siły roboczej nasila się w Polsce najmocniej w całej Unii Europejskiej. Fot. PAP/Adam Warżawa
Niedobór siły roboczej nasila się w Polsce najmocniej w całej Unii Europejskiej.

Rząd chwali się coraz lepszymi danymi o bezrobociu, ale jest także druga strona medalu. Polskie firmy zmagają się z coraz większym niedoborem pracowników. W ciągu roku liczba wakatów wzrosła o połowę. Szczególnie trudna sytuacja panuje w przemyśle.

Jak pisze "Puls Biznesu", dane GUS pokazują, że na koniec ubiegłego roku w polskiej gospodarce było 117,8 tys. wolnych miejsc pracy, czyli aż o 40 tys. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost o ponad połowę.

Nieco ponad jedna czwarta nieobsadzonych stanowisk przypada na firmy prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Na branżę samochodową i na budownictwo przypada po ok. 15 proc.

Najbardziej poszukiwani na rynku są robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, następnie operatorzy maszyn i monterów maszyn i urządzeń, a na trzecim miejscu są specjaliści.

Jak zwraca uwagę gazeta, niedobór siły roboczej nasila się w Polsce najmocniej w całej Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Eurostatu problem nieobsadzonych wakatów dotyczy aż 47 proc. przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce.

Money.pl
Czytaj także
Polecane galerie
nik-czemnik
2018-03-11 09:48
Polacy jak ten caly pisowski smierdzacy przekret padnie to smrod zabije was!
ja
2018-03-11 07:57
Niektórzy nie nadają się do pracy lub prowadzenia własnej firmy. Mają oczekiwania, a brakuje im umiejętności, za które ktoś chciałby dużo płacić. Ludzie nie uczą się. Trzeba też rozumieć, że nauka nie kończy się na szkole. Słyszeliście o ksią.ż ce "Co robic, by zawsze mieć pracę i więcej zarabiac"? Kilka drobnych zmian może zrobić wielką różnicę.
pis
2018-03-11 07:08
posłowie mają za mało,może by ich zatrudnić?Niech se dorobiom do głodowej pensji !!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (42)