Notowania

rynek pracy
09-03-2018 (08:22)

Polskie firmy z coraz większym deficytem zatrudnienia. Liczba wakatów w ciągu roku wzrosła o połowę

Najbardziej poszukiwani na rynku są robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, następnie operatorzy maszyn i monterów maszyn i urządzeń, a na trzecim miejscu są specjaliści.

Podziel się
Dodaj komentarz
(PAP/Adam Warżawa)
Niedobór siły roboczej nasila się w Polsce najmocniej w całej Unii Europejskiej.

Rząd chwali się coraz lepszymi danymi o bezrobociu, ale jest także druga strona medalu. Polskie firmy zmagają się z coraz większym niedoborem pracowników. W ciągu roku liczba wakatów wzrosła o połowę. Szczególnie trudna sytuacja panuje w przemyśle.

Jak pisze "Puls Biznesu", dane GUS pokazują, że na koniec ubiegłego roku w polskiej gospodarce było 117,8 tys. wolnych miejsc pracy, czyli aż o 40 tys. więcej niż rok wcześniej. Oznacza to wzrost o ponad połowę.

Nieco ponad jedna czwarta nieobsadzonych stanowisk przypada na firmy prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa przemysłowego. Na branżę samochodową i na budownictwo przypada po ok. 15 proc.

Najbardziej poszukiwani na rynku są robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy, następnie operatorzy maszyn i monterów maszyn i urządzeń, a na trzecim miejscu są specjaliści.

Jak zwraca uwagę gazeta, niedobór siły roboczej nasila się w Polsce najmocniej w całej Unii Europejskiej. Według najnowszych danych Eurostatu problem nieobsadzonych wakatów dotyczy aż 47 proc. przedsiębiorstw przemysłowych w Polsce.

Tagi: rynek pracy, niedobór pracowników, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
money.pl
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
09-03-2018

RaptorPolskie firmy niech zaczną zatrudniać na etat a nie przeprowadzać kastingi lub przez tzw agencje pośrednictwa

09-03-2018

OmmNiestety nie da się żyć godnie za 2 tys miesięcznie a tyle zazwyczaj proponują operatorom , zwykłym spawaczom czy pracownikom linii produkcyjnej . … Czytaj całość

09-03-2018

Spawacz HolandiiaObecnie pracuje na stałym kontrakcie w NL na stanowisku spawacz .Zarabiam 2.800€ !!! Na rękę !!!! Koszt hipoteki domu to 600€ miesięcznie domek 140m2 … Czytaj całość

Rozwiń komentarze (42)