Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Deflacja w Polsce. Ekonomiści twierdzą, że zaczyna wyhamowywać

0
Podziel się:

GUS poda dziś najnowsze dane o inflacji. Ekonomiści twierdzą, że mogą one mile zaskoczyć.

Dziś poznamy najnowszy odczyt inflacyjny. Ostatnio miał on jednak głównie wymiar ujemny, czyli przeradzał się w deflację. Eksperci twierdzą, że choć ceny w kwietniu także spadały, to trend zaczyna się zmieniać.

Ekonomista banku Citi Handlowy, Cezary Chrapek przewiduje, że inflacja szybko nas nie opuści. Ekspert w rozmowie z IAR podkreśla, że największe spadki cen są już za nami, a kulminacyjnym miesiącem pod tym względem był luty tego roku. Ekonomista szacuje, że w kwietniu, w ujęciu rocznym ceny spadły o 1,2 procent. Cezary Charepk zwraca uwagę, że wolniej niż rok temu spadają ceny żywności. Rosną za to ceny paliw.

W kolejnych miesiącach ceny będą się stabilizować. Ekonomista spodziewa się, że zaczną rosnąć pod koniec roku, ale inflacja nie zbliży się do celu Rady Polityki Pieniężnej, który wynosi 2,5 procent (z odchyleniem o jeden punkt).

W marcu, w ujęciu rocznym, ceny spadły o 1,5 procent. Deflacja, czyli ogólny spadek cen występuje w Polsce od lipca ubiegłego roku.

Czytaj więcej w Money.pl
Złe dane: ceny wzrosną, a razem z nimi raty Eksperci Pekao przewidują rychły koniec deflacji. Ich zdaniem skłoni to RPP do podwyżek stóp w przyszłym roku.
Jak długo ceny w Polsce będą spadać? Eksperci są zgodni To kwestia kilku miesięcy. Zobacz, jak dane o deflacji mogą wpłynąć na stopy procentowe.
Ceny w Polsce jeszcze nigdy nie spadały tak szybko Eksperci są przekonani, że Rada Polityki Pieniężnej obniży stopy procentowe.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)