Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Wydobyto 115-karatowy diament. To już 6 wysokiej jakości kamień z kopalni w Lesotho

Wydobyto 115-karatowy diament. To już 6 wysokiej jakości kamień z kopalni w Lesotho

Jak wynika z danych Światowej Rady Diamentów rynek "surowych" diamentów szacuje się na 16 mld dol Fot. fdecomite/CC/Flickr
Jak wynika z danych Światowej Rady Diamentów rynek "surowych" diamentów szacuje się na 16 mld dol

Spółka Gem Diamonds, zajmująca się wydobyciem diamentów w Lesotho i Botswanie, może poszczycić się kolejnym znaleziskiem. Kopalna Letseng w Lesotho nie zawiodła. Blisko 50 proc. światowego wydobycia pochodzi właśnie z południowej części Afryki.

Gem Diamonds jest właścicielem 70 procent kopalni diamentowej Letseng, która znajduje się w południowoafrykańskich górach Maluti. Pozostały udział jest własnością królestwa Lesotho.

Jak przypomina Reuters, ostatnie znalezisko - 115-karatowy diament, to szósty kamień przekraczający wagę 100 karatów wydobyty w tej kopalni.

Drogocenny błysk diamentu

Mimo szczęśliwych wydobyć, firma boryka się problemami. W sierpniu Gem Diamonds zanotował 14-procentowy spadek przychodów. Pojawiła się również oferta kupna z Botswany.

Niższa produkcja i spadek cen diamentów na światowych rynkach uderza w interesy firm wydobywczych. Na ceny wpłyną niższy popyt z USA i Chin. Nie bez znaczenia był również wstrząs w Indiach wywołany wycofaniem części gotów z rynku w listopadzie 2016 roku – podaje Reuters.

Wciąż blisko 50 proc. światowego wydobycia pochodzi z południowej części Afryki, a tylko z Botswany wydobywanych jest ponad 23 mln karatów kamieni wartych w sumie 3 mld dol. - więcej na ten temat pisaliśmy w money.pl

Światowe wydobycie diamentu to około 130 mln karatów, czyli 26 ton roczne. Jednak według analizy Bain & Company Inc. ma ono spadać w perspektywie wieloletniej z uwagi na wyczerpywanie się złóż i ograniczenie budowy nowych kopalń.

Jak wynika z danych Światowej Rady Diamentów rynek "surowych" diamentów szacuje się na 16 mld dol., ale już detaliczny rynek obrobionych kamieni jubilerskich, czyli brylantów sięga 72 mld dol. rocznie.

giełda, diament, diamenty, gem diamonds
Czytaj także
Polecane galerie
Zulu
2017-09-22 08:01
A jak postępują prace przy produkcji sztucznych diamentów?
mihał
2017-09-21 09:33
Własnie tak sobie pomyślałem ze jak idzie tak dobrze to ceny diamentów spadną. Trzeba skorzystać z okazji :) i nabyć coś drogą kupna
Rumiany
2017-09-20 19:53
"wstrząs w Indiach wywołany wycofaniem części gotów z rynku" Jeśli Goci wycofują gotówę to ja się nie dziwie spadkom ceny diamentów ..
Pokaż wszystkie komentarze (25)