Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dług Grecji: Komisja Europejska ma zastrzeżenia do propozycji Grecji

0
Podziel się:

Komisja Europejska przekazała Grecji swe zastrzeżenia do najnowszej propozycji porozumienia z wierzycielami.

Dług Grecji: Komisja Europejska ma zastrzeżenia do propozycji Grecji
(Songkran/Flickr (CC BY-NC-SA 2.0))

Komisja Europejska przekazała Grecji swe zastrzeżenia do najnowszej propozycji porozumienia z wierzycielami w sprawie programu pomocowego, którą Ateny przedstawiły we wtorek rano - poinformował w środę rzecznik KE Margaritis Schinas.

- Komisja uważa, że piłka jest teraz po stronie greckiego rządu - powiedział Schinas.

Jak oświadczył rzecznik, we wtorek po południu komisarz UE ds. gospodarczych i finansowych Pierre Moscovici poinformował rząd Grecji, że jego najnowsze propozycje dotyczące reform, koniecznych do odblokowania ostatniej raty pomocy finansowej "nie odzwierciadlają dyskusji" między premierem Aleksisem Ciprasem a przewodniczącym KE Jean-Claude'em Junckerem, przeprowadzonej w ubiegłym tygodniu oraz rozmowy między komisarzem Moscovicim a greckimi władzami z minionego poniedziałku.

Nie jest wykluczone, że w środę w Brukseli, na marginesie szczytu państw UE i Wspólnoty Państw Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAC), dojdzie do rozmowy między Ciprasem a niemiecką kanclerz Angelą Merkel i prezydentem Francji Francois Hollande'em.

Zagrożona bankructwem Grecja od miesięcy prowadzi negocjacje z Komisją Europejską, Międzynarodowym Funduszem Walutowym i Europejskim Bankiem Centralnym, które domagają się reform strukturalnych w zamian za odblokowanie kolejnej transzy pomocy w wysokości ok. 7,2 mld euro. Plan pomocowy dla Aten wygasa 30 czerwca.

Odblokowanie tych środków ma kluczowe znaczenie, gdyż grecka kasa jest pusta, a zbliża się termin spłaty zadłużenia. W tym miesiącu Grecja powinna zwrócić MFW ok. 1,6 mld euro, a latem - oddać 6 mld euro EBC.

We wtorek wiceprzewodniczący KE ds. euro Valdis Dombrovskis ocenił, że w najbliższych dniach możliwe jest porozumienie z Grecją na szczeblu technicznym, które będzie mogło zostać ocenione przez eurogrupę. - Ale to naprawdę wymaga woli politycznej, przede wszystkim po stronie Grecji. A zatem: mniej politycznych manewrów, a więcej koncentracji na meritum - oświadczył Dombrovskis.

Czytaj więcej w Money.pl
Grecja wpadnie w sidła Rosji jeśli wyjdzie z Unii - Trojka fatalnie pomyliła się co do strategii - uważa noblista Joseph Stiglitz. Dziś nie czas na Grexit - dodaje.
Szantaż Grecji. Porozumienie albo bankructwo Rzecznik rządu greckiego stwierdził, że jego kraj nie spłaci 5 czerwca zadłużenia, jeśli nie będzie porozumienia z MFW.
Ateny ujawniają: Trojka nie może się dogadać Rząd Grecji zaznaczył, że w tej sytuacji odpowiedzialność leży wyłącznie po stronie pożyczkodawców.
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)