Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dobre wiadomości z Ministerstwa Finansów. Dług Skarbu Państwa spadł

Dobre wiadomości z Ministerstwa Finansów. Dług Skarbu Państwa spadł

Nowa minister finansów Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia Fot. JAN GRACZYNSKI
Nowa minister finansów Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia

Dług Skarbu Państwa na koniec roku był niższy niż rok wcześniej. Spadek widoczny był również w porównaniu do listopada minionego roku.

Ostatniego dnia grudnia 2017 r. wartość długu Skarbu Państwa wyniosła 927,9 mld zł. To 800 mln zł (0,1 proc.) mniej niż rok wcześniej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Znacznie większy spadek widać, gdy porównamy zadłużenie w listopadzie i grudniu. Wyniósł on 7,1 mld zł, czyli 0,8 proc. Dokładne dane będą znane dopiero pod koniec marca. Co ciekawe, jeszcze tydzień temu minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiała bardziej pesymistyczny scenariusz. Mówiła wówczas, że dług nominalnie powinien zamknąć się na poziomie 928,7 mld zł, czyli wartości z grudnia 2016 r.

Zobacz też materiał o powołaniu nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego:

 

 

Resort finansów przedstawił także podział zadłużenia ze względu na walutę, w której został zaciągnięty. Krajowe zadłużenie to ok. 643,9 mld zł, podczas gdy dług w walutach obcych to 284 mld zł.

Urzędnicy ze Świętokrzyskiej w komunikacie wyjaśnili także, że zadłużenie w całym roku 2017 r. rosło m.in. ze względu na zwiększenie o 4,1 mld zł kwoty długu na rzecz budżetu państwa i emisji obligacji na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. Swoje zrobiło także umocnienie złotego wobec kluczowych walut.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Fred
2018-07-12 07:18
Nie ważne ile, ważne że spada.Kompleksowo PiS wyprowadza gospodarkę Polski na prostą.
cyklista
2018-03-05 19:31
Kobieta która podaje te informacje, musi twierdzić służbowo, że TU 154 M może latać w lesie. Prawdziwość tych danych jest wątpliwa. PiS kłamie totalnie.
Bielecki, a ty do której grupy? ;)
2018-01-24 20:18
Lemingi i cała ferajno 3RP - to konserwatyści dbają o finanse, nie liberały aferały, to patrioci działają na rzecz kraju, a nie targowickie sprzedawczyki pozwaljące wyprowadzić miliardy.
Pokaż wszystkie komentarze (46)