Najpopularniejszy w Polsce portal o finansach i biznesie
Dobre wiadomości z Ministerstwa Finansów. Dług Skarbu Państwa spadł

Dobre wiadomości z Ministerstwa Finansów. Dług Skarbu Państwa spadł

Nowa minister finansów Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia Fot. JAN GRACZYNSKI
Nowa minister finansów Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia

Dług Skarbu Państwa na koniec roku był niższy niż rok wcześniej. Spadek widoczny był również w porównaniu do listopada minionego roku.

Ostatniego dnia grudnia 2017 r. wartość długu Skarbu Państwa wyniosła 927,9 mld zł. To 800 mln zł (0,1 proc.) mniej niż rok wcześniej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Znacznie większy spadek widać, gdy porównamy zadłużenie w listopadzie i grudniu. Wyniósł on 7,1 mld zł, czyli 0,8 proc. Dokładne dane będą znane dopiero pod koniec marca. Co ciekawe, jeszcze tydzień temu minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiała bardziej pesymistyczny scenariusz. Mówiła wówczas, że dług nominalnie powinien zamknąć się na poziomie 928,7 mld zł, czyli wartości z grudnia 2016 r.

Zobacz też materiał o powołaniu nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego:

 

 

Resort finansów przedstawił także podział zadłużenia ze względu na walutę, w której został zaciągnięty. Krajowe zadłużenie to ok. 643,9 mld zł, podczas gdy dług w walutach obcych to 284 mld zł.

Urzędnicy ze Świętokrzyskiej w komunikacie wyjaśnili także, że zadłużenie w całym roku 2017 r. rosło m.in. ze względu na zwiększenie o 4,1 mld zł kwoty długu na rzecz budżetu państwa i emisji obligacji na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. Swoje zrobiło także umocnienie złotego wobec kluczowych walut.

ISB
Czytaj także
Polecane galerie
Bielecki, a ty do której grupy? ;)
2018-01-24 20:18
Lemingi i cała ferajno 3RP - to konserwatyści dbają o finanse, nie liberały aferały, to patrioci działają na rzecz kraju, a nie targowickie sprzedawczyki pozwaljące wyprowadzić miliardy.
jan
2018-01-23 11:44
Nadchodzi hiper inflacja. Ceny usług w tym roku wzrastają o 30%. Fryzjerzy, szewcy, taksówkarze już ruszyli do akcji
Do sierpow i mlotow
2018-01-23 10:08
Panie Balcerowiczov, dlaczego Pan obecnie nie liczysz "wzrostu" dlugu publicznego, jak za czasow POmatolstwa??? Przeciez wg Pana dlug ten mial rosnac w astronomicznym tempie za rzadow PIS!!!!
Pokaż wszystkie komentarze (44)