Notowania

finanse
22.01.2018 20:17

Dobre wiadomości z Ministerstwa Finansów. Dług Skarbu Państwa spadł

Ministerstwo Finansów poinformowało, ze dług Skarbu Państwa na koniec roku był niższy niż rok wcześniej. Spadek widoczny był również w porównaniu do listopada minionego roku.

Podziel się
Dodaj komentarz
(JAN GRACZYNSKI)
Nowa minister finansów Teresa Czerwińska ma powody do zadowolenia

Dług Skarbu Państwa na koniec roku był niższy niż rok wcześniej. Spadek widoczny był również w porównaniu do listopada minionego roku.

Ostatniego dnia grudnia 2017 r. wartość długu Skarbu Państwa wyniosła 927,9 mld zł. To 800 mln zł (0,1 proc.) mniej niż rok wcześniej - poinformowało w poniedziałek Ministerstwo Finansów.

Znacznie większy spadek widać, gdy porównamy zadłużenie w listopadzie i grudniu. Wyniósł on 7,1 mld zł, czyli 0,8 proc. Dokładne dane będą znane dopiero pod koniec marca. Co ciekawe, jeszcze tydzień temu minister finansów Teresa Czerwińska przedstawiała bardziej pesymistyczny scenariusz. Mówiła wówczas, że dług nominalnie powinien zamknąć się na poziomie 928,7 mld zł, czyli wartości z grudnia 2016 r.

Zobacz też materiał o powołaniu nowych ministrów w rządzie Mateusza Morawieckiego:

Resort finansów przedstawił także podział zadłużenia ze względu na walutę, w której został zaciągnięty. Krajowe zadłużenie to ok. 643,9 mld zł, podczas gdy dług w walutach obcych to 284 mld zł.

Urzędnicy ze Świętokrzyskiej w komunikacie wyjaśnili także, że zadłużenie w całym roku 2017 r. rosło m.in. ze względu na zwiększenie o 4,1 mld zł kwoty długu na rzecz budżetu państwa i emisji obligacji na rzecz Banku Gospodarstwa Krajowego. Swoje zrobiło także umocnienie złotego wobec kluczowych walut.

Tagi: finanse, dług, wiadomości, gospodarka, gospodarka polska, najważniejsze
Źródło:
ISBnews
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz
23-01-2018

Do sierpow i mlotowPanie Balcerowiczov, dlaczego Pan obecnie nie liczysz "wzrostu" dlugu publicznego, jak za czasow POmatolstwa??? Przeciez wg Pana dlug ten mial … Czytaj całość

23-01-2018

KrzysiekWrzucenie na rynek kilku miliardów euro tuż przed końcem roku obniżyło kurs euro. Dzięki temu wycena długu w walutach obcych zmniejszyła się o kolejne … Czytaj całość

23-01-2018

EternitNo to Nowocześni będą musieli znowu zaprotestować, bo to strasznie niedemokratyczne jak dług państwa maleje. U nich przynajmniej dług partii rośnie.

Rozwiń komentarze (46)