Trwa ładowanie...

Notowania

Przejdź na
zadłużenie polaków
10.10.2012 15:10

Długi Polaków rosną. Wynoszą już łącznie 37 miliardów

Liczba klientów podwyższonego ryzyka przekroczyła już 2 mln osób.

Podziel się
Dodaj komentarz
(Marek Slusarczyk/Dreamstime.com)

Zaległe płatności Polaków wynosiły 30 września 37,03 mld złotych i były o 3 procent większe od zarejestrowanych na koniec czerwca. Przeterminowane zadłużenie rośnie szybciej niż w pierwszej połowie roku - poinformowała w 21. raporcie InfoDług firma BIG InfoMonitor.

Podczas dzisiejszej konferencji wiceprezes zarządu BIG InfoMonitor Marcin Ledworowski poinformował, że mimo wzrostu łącznego zadłużenia oraz liczby dłużników, dla bankowców nie są to oznaki kryzysu, bo odnotowane wzrosty nie są wyższe od tych w poprzednich miesiącach.

Jak wynika z 21. edycji Raportu InfoDług, łączna liczba klientów podwyższonego ryzyka, czyli niespłacających terminowo zadłużenia przekroczyła na koniec września br. 2 mln 210 tys. osób. W porównaniu z końcem czerwca oznacza to wzrost o 0,9 proc. Średnia kwota zobowiązań przypadająca na jednego dłużnika wzrosła o 268 zł do 16 tys. 715 zł.

Łączna kwota zaległych płatności Polaków we wrześniu 2012 r. wyniosła 37 mld 30 mln zł, wobec 36 mld 100 mln w czerwcu 2012 r. Około 5,8 proc. zadłużonych nie reguluje zobowiązań terminowo, ale nadal większość zaległych płatności stanowią niewielkie kwoty.

_ - Aż 62 proc. łącznej kwoty przeterminowanych płatności to długi o wartości mniejszej niż 5 tysięcy złotych. Dla niektórych jest to istotna kwota w odniesieniu do zarobków, ale znaczna część dłużników przy zwiększonej dyscyplinie budżetu domowego i sukcesywnej spłacie powinna sobie z takim zadłużeniem poradzić _ - stwierdził Marcin Ledworowski.

Niesolidnych dłużników najwięcej jest na Śląsku - ponad 320 tysięcy. Najmniej osób zalegających z płatnościami mieszka na Podlasiu - ponad 46 tysięcy.

Biorąc pod uwagę liczbę niespłacających długów przypadającą na 1000 mieszkańców, najwyższe wskaźniki mają województwa zachodnie. W Zachodniopomorskiem i Lubuskiem spóźniający się dłużnicy stanowią odpowiednio 8,2 i 7,4 proc. mieszkańców. Najmniej zalegających stale z płatnościami notuje się w Podkarpackiem i Podlaskiem, jest to odpowiednio 3,3 i 3,9 proc. Średnia dla całej Polski wynosi 5,8 proc. i od czerwca wzrosła o 0,1 pkt. proc.

Jak wynika z danych InfoDług od 30 czerwca o 1,7 miliona złotych wzrosły zobowiązania największego dłużnika, mieszkańca Mazowsza. Na koniec września wyniosły one prawie 101,7 milionów złotych. Zobowiązania pierwszej dziesiątki najbardziej zadłużonych stanowią około 1 proc. łącznej kwoty zaległości.

Podczas konferencji podano też zestawienie danych o użytkownikach kart kredytowych. W Polsce karty takie posiada 4,9 mln osób, ale tylko 6 proc. ma trzy lub więcej kart. Średnio na klienta przypada 1,2 karty. Grupa posiadaczy pięciu i więcej kart liczy 26 tys. osób - wynika z raportu InfoDług

_ - Polską specyfiką są niskie limity na kartach, dominują kwoty od 1 do 3 tys. zł. W efekcie zadłużenie na kartach ma 10-proc. udział we wszystkich udzielonych przez banki kredytach konsumpcyjnych _ - dodał uczestniczący w konferencji główny ekonomista Biura Informacji Kredytowej (BIK) dr Andrzej Topiński.

Topiński powiedział, że wykorzystanie limitu na karcie kredytowej wynosi średnio około 40 proc. Zastrzegł jednak, że statystyka nie jest dokładna, bo niektóre banki informują o stanie zadłużenia, lecz nie podają wysokości limitów zadłużenia przyznanych dla kart.

Biuro Informacji Gospodarczej InfoMonitor (BIG InfoMonitor) prowadzi Rejestr Dłużników BIG, który przechowuje i udostępnia informacje gospodarcze o przeterminowanym zadłużeniu osób i firm.

Czytaj więcej w Money.pl
Zadłużenie rośnie. Zobacz najnowsze dane NBP Zadłużenie zagraniczne Polski ogółem wyniosło 263,83 mld euro na koniec II kwartału wobec 261,02 mld euro kwartał wcześniej.
Nie masz długów, a sąd każe zapłacić. To może zdarzyć się i tobie Nowe sądy są rajem dla oszustów? Weryfikujemy mity.
Klienci Amber Gold dostaną pieniądze dopiero za... Sąd w Gdańsku ogłosił upadłość likwidacyjną Amber Gold. Wierzyciele mają trzy miesiące na zgłaszanie wierzytelności.
Tagi: zadłużenie polaków, długi, wiadomości, wiadmomości, kraj, gospodarka, najważniejsze, gospodarka polska
Źródło:
PAP
komentarze
+1
+1
ważne
smutne
ciekawe
irytujące
Napisz komentarz