Trwa ładowanie...
Notowania
Przejdź na

Dłuższe vacatio legis dla "śmieciówek"

0
Podziel się:

Nie trzy, a dwanaście miesięcy ma wynosić okres vacatio legis na wprowadzenie oskładkowania umów-zleceń. Taką decyzję podjęła sejmowa komisja do spraw rynku pracy.

Dłuższe vacatio legis dla "śmieciówek"
(GlobalStock/iStockphoto)

Chodzi o zmiany w ustawie o ubezpieczeniach społecznych.

Z takiego rozwiązania są zadowoleni eksperci rynkowi. Marek Kowalski z konfederacji Lewiatan podkreśla, że krótszy czas na wprowadzenie zmian mogłoby spowodować redukcję zatrudnienia. Potwierdzać to mają przygotowane cztery ekspertyzy, z których wynika też, że gwałtowne zmiany skutkowałyby również wzrostem szarej strefy.

Okres vacatio legis będzie liczony prawdopodobnie od początku przyszłego roku. Zależne będzie to od dalszych procedur w parlamencie - tłumaczy przewodnicząca podkomisji, Izabela Katarzyna Mrzygłocka. Raport w sprawie zmian w ustawie będzie przedstawiony Komisja Polityki Społecznej i Rodziny, następnie odbędzie się jego drugie czytanie w Sejmie. Stamtąd projekt trafi do Senatu.

Od przepisów będą wyjątki. Kwartalne vacatio legis będzie obowiązywało rolników i członków rad nadzorczych.

Czytaj więcej w Money.pl
Zasady pracy w święta. Kiedy i gdzie można? Państwowa Inspekcja Pracy może skontrolować, czy i na jakich warunkach pracujemy w dni świąteczne.
Zmiany w umowach o pracę. Sprawdź We wrześniu resort pracy przedstawi projekt zmian w Kodeksie Pracy. Chodzi o umowy zawierane na czas określony.
Wzrośnie liczba zatrudnionych na czarno? Rośnie liczba firm, u których wykryto pracę na czarno. Wkrótce takich przypadków może być jeszcze więcej, bo rząd rozważa zaostrzenie przepisów.
wiadomości
wiadmomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
KOMENTARZE
(0)