Trwa ładowanie...
Zaloguj
Notowania
Przejdź na

Do 15 września umowa o sprzedaży Elektrowni Skawina za 25 mln USD

0
Podziel się:

Zgodnie z wynegocjowaną umową grupa PSEG przejmie początkowo 35 proc. akcji elektrowni, płacąc za nie ponad 25 mln dolarów. Planowane jest także podwyższenie kapitału akcyjnego spółki o równowartość około 7 mln dolarów przez nową emisję akcji, która pozwoli inwestorowi przekroczyć pułap 50 proc. akcji ES.

Do 15 września umowa o sprzedaży Elektrowni Skawina za 25 mln USD

Do 15 września Ministerstwo Skarbu i amerykański koncern energetyczny PSEG powinny podpisać warunkową umowę o prywatyzacji podkrakowskiej Elektrowni Skawina SA (ES) - poinformował PAP prezes elektrowni w Skawinie.

'Jest ogromna wola Ministerstwa Skarbu i inwestora, żeby do 15 września nastąpiło podpisanie warunkowej umowy sprzedaży akcji Elektrowni Skawina SA amerykańskiemu koncernowi energetycznemu PSEG za ponad 25 mln dolarów' - powiedział w czwartek prezes spółki Ryszard Młodzianowski.

Zgodnie z wynegocjowaną umową grupa PSEG przejmie początkowo 35 proc. akcji elektrowni, płacąc za nie ponad 25 mln dolarów. Planowane jest także podwyższenie kapitału akcyjnego spółki o równowartość około 7 mln dolarów przez nową emisję akcji, która pozwoli inwestorowi przekroczyć pułap 50 proc. akcji ES.

'Jest to oczywiste, ponieważ każdy inwestor dąży do uzyskania pełnej kontroli nad kupowaną spółką' - powiedział Młodzianowski. Według niego środki uzyskane z podwyższenia kapitału zostaną przeznaczone na realizację planu inwestycyjnego.

W zaproponowanym przez zarząd spółki i przyjętym przez PSEG pakiecie inwestycyjnym dla elektrowni uzgodniono, że na inwestycje zostanie przeznaczone w ciągu pięciu lat 56 mln dol.

'Środki te zostaną przeznaczone na inwestycje ekologiczne mające na celu dotrzymanie norm ochrony środowiska po 1 stycznia 2006 roku oraz na modernizację parku maszynowego zmierzającą do obniżenia kosztów zmiennych wytwarzania energii' - wyjaśnił prezes.

Według przedstawicieli spółki, Skawina w najbliższych latach zamierza zmodernizować elektrofiltry oraz zbudować instalację odsiarczania spalin dla czterech kotłów. Ponadto ma być zmodernizowany jeden z bloków energetycznych, co pozwoli podnieść jego sprawność o kilkanaście procent.

Wynegocjowany pakiet socjalny zakłada gwarancje zatrudnienia dla ponad 700-osobowej załogi, gwarancje dotyczące odszkodowań dla pracowników zwalnianych przed upływem okresu tych gwarancji oraz premię prywatyzacyjną dla pracowników.

'Amerykańska grupa PSEG to dobry branżowy inwestor dla skawińskiej spółki, który może spowodować jej dynamiczny rozwój na rynku energii w Polsce' - ocenił Młodzianowski.

Strategia elektrowni zakłada rozwijanie produkcji energii elektrycznej i cieplnej w skojarzeniu, dzięki czemu Skawina stanie się w ciągu najbliższych lat alternatywnym dostawcą ciepła dla Krakowa. Głównym jej konkurentem w tym sektorze jest Elektrociepłownia Kraków SA, należąca do francuskiego koncernu Electricite de France.

Obecnie Skawina za pośrednictwem Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej SA w Krakowie (MPEC) dostarcza około 22 proc. ciepła dla miasta.

Głównymi odbiorcami produkowanej przez nią energii elektrycznej są zakłady energetyczne w Krakowie i Tarnowie oraz Beskidzka Energetyka SA w Bielsku Białej.

Elektrownia Skawina SA osiągnęła w 2000 roku 260 mln zł przychodów ze sprzedaży oraz wykazała stratę, która wynikała głównie z konieczności utworzenia rezerw zaleconych przez audytora oraz poniesionych nakładów remontowych.

Grupa PSEG (Public Service Enterprise Group), notowana na giełdzie w Nowym Jorku, jest jednym z dziesięciu największych przedsiębiorstw sektora energetycznego i gazowego w Stanach Zjednoczonych. W Polsce koncern buduje nową elektrociepłownię w Chorzowie oraz eksploatuje stary zakład należący pierwotnie do Elektrowni Chorzów SA.

energia
wiadomości
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Źródło:
PAP
KOMENTARZE
(0)